Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
16:00 Prezydent Karol Nawrocki odwiedził w środę w bazie Incirlik żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego Turcja. Jak podkreślił, jest im wdzięczny za ofiarną służbę poza granicami kraju. Podczas spotkania z żołnierzami obejrzał też pokaz dronów Bayraktar
15:10 Trzej policjanci staną przed Sądem Rejonowym w Wadowicach w sprawie śmierci z wyziębienia 14-letniej Natalii. Doszło do tego jesienią 2023 roku w Andrychowie. Krakowska prokuratura okręgowa oskarżyła ich o niedopełnienie obowiązków służbowych
14:35 Białystok: Odroczono proces kilkunastu oskarżonych ws. oszustw metodą na policjanta i prokuratora
14:03 IMGW: W środę słonecznie i bez opadów, temperatura przeważnie wyniesie ok. 25 st. C, a w nocy najchłodniej będzie w rejonach podgórskich, ok. 11 st. C
13:32 IMGW: ostrzeżenia II stopnia przed upałami dla dziesięciu województw
12:53 Niemcy: Temperatura wody w Renie przekroczyła 26 stopni Celsjusza
12:11 Polska: W czwartek ceny maksymalne benzyny będą niższe niż w środę; cena diesla bez zmian
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok

Wierzejski Nadaje: Mniej niż 200 godzin

Źródło: TV Republika

I poznamy wynik wyborów prezydenckich w USA. Moi amerykańscy koledzy mówią, że im bliżej do głosowania i podania wyniku tym bardziej wybory nabierają cech walki dobra ze złem.
Sprawiedliwości z występkiem, cywilizacji Zachodu ze wschodnim despotyzmem, a nawet życia ze śmiercią.

Amerykański system polityczny to dziesiątki tysięcy ludzi w 50 stanach. Duża część to politycy zawodowi. Najpierw w szkole średniej wstępowali do partyjnych młodzieżówek, ćwiczyli retorykę, organizowali spotkania z wyborcami, wykonywali tysiące telefonów w niezliczonych kampaniach wyborczych. Potem, jeśli trafili na właściwego patrona, droga prowadziła przez parlament stanowy prosto do Waszyngtonu. Pracę w strukturach partii demokratycznej lub republikańskiej aż do samodzielnego startu w wyborach.

Człowiek ukształtowany w ten sposób po prostu musi mówić ogólnikami, znać erystyczne sztuczki, wypowiadać się tak by nie zrażać nie tylko wyborców ale też możnych sponsorów.

Joe

Klasycznym przypadkiem jest Joe Biden, który spędził w polityce prawie pół wieku. Przez osiem lat od 2008 do 2016 był wiceprezydentem USA. Jednak nie pamięta dziś skąd mogły się wziąć dochody jego syna Huntera. Zagadką jest miesięczna pensja $50 tysięcy jaką otrzymywał w ukraińskim koncernie Burisma, miliony dolarów otrzymane od żony mera Moskwy czy półtora miliardowy fundusz inwestycyjny z Chin. Pytany o niejasne finanse najbliższej rodziny kandydat na prezydenta odpowiada: oj tam, oj tam. Bardzo przekonujące c’nie?

Przecież chodzi o korupcję na najwyższych szczytach władzy! Nic dziwnego, że portale społecznościowe biorą udział w walce i blokują przepływ informacji na ten temat...

"Orange Man"

Cztery lata temu do amerykańskiej polityki wdarł się “orange man” czyli Donald Trump. Zapowiadał “drain the swamp” - osuszenie waszyngtońskiego bagna. Mówił Amerykanom, że politycy ich zdradzili. Zgodzili się “offshoring” czyli przeniesienie produkcji a więc i miejsc pracy poza USA - głównie do Chin. W imię mitycznej ochrony klimatu zrezygnowali z przemysłu stalowego, wydobywczego, ograniczali produkcję i przerób ropy naftowej i gazu ziemnego.

W efekcie - mówił Trump - każda amerykańska rodzina straciła dochody, szanse i nadzieje. Zdesperowani ludzie, którzy zostali w miejscowościach opuszczonych przez przemysł wpadają w narkotyki, bezdomność, biedę. Jadą do wielkich metropolii by żyć na ich ulicach jak kloszardzi.

America First

Trump obiecał “America First” politykę wzrostu dochodów niższej klasy średniej (robotnicy fabryk, drobni przedsiębiorcy). Dlatego zmusił międzynarodowe firmy do przeniesienia produkcji do USA, dlatego obniżył podatki federalne i zlikwidował wiele przepisów obowiązujących małe i średnie firmy. Temu wreszcie służy agresywna konkurencja z Chinami.

Współpracownicy prezydenta oskarżyli chińskich komunistów o nieuczciwe wykorzystanie dostępu do amerykańskiego rynku. Kradzież własności intelektualnej firm z USA, ograniczanie konkurencji tak by firmy z USA nie sprzedawały na chińskim rynku. Wreszcie korumpowanie szefów amerykańskich korporacji i polityków po to by działali wbrew interesom swojego państwa.

Kolejne oskarżenie to komputerowe szpiegostwo. Dotyczy nie tylko firm i urzędów ale też zwykłych Amerykanów. Najbardziej widoczne jest w sporcie gdzie dla ligi NBA Chiny są klientem ważniejszym niż amerykańscy kibice. Manager jednego z zespołów wyleciał z roboty po wpisie krytycznym wobec Chin. Kupione jest też Holywood. Nie przejdzie film, który choćby ocierał się o krytykę chińskich komunistów gdyż nie zostanie wyświetlony na największym rynku. Dlatego producenci na wszelki wypadek uzgadniają scenariusze z odpowiednim funkcjonariuszem KPCh.

Media w USA

Dołóżmy do tego amerykańskie media, które Trump nazywa “fake news” i podważa ich wiarygodność na każdym kroki i koncerny farmaceutyczne, którym zapowiada obcięcie zysków i radykalne obniżenie cen leków. Wspomniana już cenzura internetu to tylko element prania mózgów jakiego doświadczają amerykanie.

No i wreszcie Europa czyli stopniowe odejście od centralnej roli Niemiec w polityce zagranicznej i obronnej USA. To reakcja na decyzje podjęte przez panią Merkel w Berlinie.

Po II Wojnie Światowej niemieckie firmy, które dopiero co budowały czołgi, bombowce i Cyklon B dostały zgodę na sprzedaż garbusów, sprzętu elektronicznego, mebli w USA. W zamian Niemcy miały być lojalnym sojusznikiem. Niemieckie koncerny urosły w siłę a w 1990 USA przekonały Wielką Brytanię i Francję do zjednoczenia Niemiec.Skoro w najnowszej historii Niemcy już dwa razy demolował świat to przecież nie zrobią tego po raz trzeci? Nicht wahr?

Co z tą Europą?

Sęk w tym, że strategia Niemiec od czasów zjednoczenia polega na budowie europejskiej rzeszy. Ma dorównać USA i konkurować na świecie. Do tego potrzebne są rosyjskie surowce i dostęp do ogromnej przestrzeni tego kraju oraz “ordnung” wśród “podludzi” z Europy Środkowej i oczywiście osłabienie USA.

Trump przejrzał tę grę i zalicytował wysoko zatrzymując budowę Nord Stream 2 i wycofując część wojsk. Niemcy oczywiście oburzeni. Krzyczą “Yankee go home!” ale żeby jankesi zabierali swoje dolary? Skandal. Waszyngton straszy też budową alternatywy dla geostrategicznej pozycji Niemiec. Czy 80 milionowy kraj federalny w środku Europy można zastąpić 100 milionowym Międzymorzem? Grupa amerykańskich sojuszników to Polska i Rumunia, potem Litwa, Łotwa i Estonia, wreszcie bałkany czyli Chorwacja i Czarnogóra. Czech i Słowacja stoją nieco z boku ale nie wykluczają przyłączenia się. Budapesztem zajmiemy się w osobnym tekście. Napewno warto spróbować.

 

Najlepsze, że w amerykańskiej telewizji pojawił się termin “normalność” dziennikarze mainstreamowi chcą by “normalność” wróciła już po 3 listopada. Czy wróci?

Zobaczymy.

 

Przy okazji: oglądajcie Państwo studio wyborcze w TV Republika.

 

Portal TV Republika