Wielkie oburzenie działaczy opozycji antykomunistycznej, którzy piszą list otwarty do Tuska. Oficer LWP Edward Markiewicz został powołany na Pełnomocnika ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Artykuł
Telewizja Republika

- Z dniem 14 czerwca br. Marek Cebula, Wojewoda Lubuski, powołał Edwarda Markiewicza na stanowisko Pełnomocnika Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – czytamy na stronie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Biogram Markiewicza opublikowany na stronie urzędu pięknie wyczyszczony, są wyróżnienia, nagrody. Informacja jednak oburzyła działaczy opozycji antykomunistycznej, którzy napisali list otwarty do Donalda Tuska, by jak najszybciej odwołał Markiewicza.

Działacze opozycji antykomunistycznej ponownie muszą zmierzyć się z demonami przeszłości w postaci awansów w czasach rządów Tuska ludzi o szemranej i komunistycznej przeszłości. Wydawałoby się, że w 2024 roku nie będziemy mieć takiego typu nominacji, ale widać, że obecna ekipa Tuska tylko czekała, aby uhonorować stanowiskami ludzi, którzy w czasach PRL-u stanowili kontynuację władzy bolszewicko-komunistycznej.

W liście opozycjonistów czytamy: „ (…) z doniesień medialnych znany jest nam bowiem życiorys człowieka, który miałby reprezentować nasze sprawy. Wyżej wymieniony w latach 1972-1990 był oficerem Ludowego Wojska Polskiego i dowódcą jednostki wojskowej. Wynika z tego automatycznie, że był nim również w okresie stanu wojennego, będąc wysoko uplasowanym w hierarchii ówczesnej władzy komunistycznej utrwalaczem systemu totalitarnego. Już ten fakt powinien go wykluczać z kręgu ludzi, którym można było powierzyć tę funkcję”.

„Z informacji opublikowanych przez „Gazetę Wyborczą” wynika również to, że Edward Markiewicz był także informatorem tajnych służb wojskowych PRL! Sam zainteresowany temu nie zaprzecza. Z tego właśnie powodu w roku 2010 nie został wiceprzewodniczącym Rady Miasta Zielona Góra. Ponadto, jak wynika z artykułu zamieszczonego w „Gazecie Lubuskiej”, Pan Edward Markiewicz jest zdeklarowanym wrogiem upamiętniania majora Adama Lazarowicza – oficera WP, ZWZ, AK i WiN, zamordowanego w więzieniu mokotowskim 1 marca 1951 roku. To kolejny dowód na to, jaki stosunek do walki o niepodległość Polski ma Pan Markiewicz”.

A przypomnijmy sobie co możemy przeczytać w biogramie pana Markiewicza na stronie urzędu: „W latach 1972-1990 służył w Jednostce Wojskowej  w Kożuchowie, gdzie pełnił m.in. funkcję dowódcy Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Od 1990 do 1997 roku był zastępcą komendanta i rzecznikiem prasowym Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zielonej Górze, a następnie szefem Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym. Po przejściu do rezerwy w 1998 roku, pracował w Zielonogórskich Wodociągach i Kanalizacji jako specjalista ds. marketingu oraz pełnomocnik ds. ISO i obrony cywilnej. Przez cztery kadencje, od 1998 do 2015 roku, był radnym Rady Miasta Zielona Góra. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za Zasługi dla Województwa Zielonogórskiego i Krzyżem Komandorskim ZŻWP. Jest autorem kilku kronik wojskowych oraz książki "Ocalić od zapomnienia 1900 – 1972". Posiada również duże doświadczenie w działalności samorządowej i społecznej, będąc członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” - same piękne chwile w życiorysie Pana Markiewicza.

Co ciekawe, nawet lokalni działacze PO w czasach, gdy do rady miasta Zielona Góra dostał się Edward Markiewicz, jednomyślnie zablokowali jego awans na wiceprzewodniczącego rady miasta, zarzucając mu komunistyczną i agenturalną przeszłość. Dziś Pan Markiewicz w chwale odbiera nominację do bycia Pełnomocnikiem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Czyż może być coś bardziej okrutnego dla prawdziwych opozycjonistów antykomunistycznych, niż Pełnomocnik z taką kartą? To jak naplucie człowiekowi w twarz!

Pod listem podpisali się:

Hanna Augustyniak; Grzegorz Baczyński; Hanna Balcerzak; Artur Bednarz; Dariusz Bernacki; Tomasz Bicki; Roman Błaszczak; Teresa Bodnar; Oktawiusz Borcz; Krystyna Bożek; Stanisław Bożek; Marek Budniak; Małgorzata Bułak-Bałachowicz; Aleksander Cholewa; Jan Czarnecki; Janusz Doruch; Lubomir Fajfer; Jarosław Faściszewski; Alfreda Gruszecka; Marek Grządko; Jan Hańbicki; Maciej Jankowski; Zygmunt Jankowski; Leszek Janowiak; Roman Jaskółka; Wioletta Jurec; Andrzej Kamrad; Beata Kaszkowiak; Jerzy Klincewicz; Franciszek Konaszewicz; Hanna Kontarowska; Jerzy Korolewicz; Józef Kot; Jacek Kowalski; Janusz Kudlaszyk; Robert Kuraszkiewicz; Edward Lipiec; Bogdan Malicki; Mariusz Mleczak; Dariusz Obiegło; Magdalena Popiel; Jarosław Porwich; Bernard Pyrkosz; Teresa Raczyńska-Sieniawska; Adam Raczyński-Sieniawski; Marek Robak; Jarosław Romański; Waldemar Rusakiewicz; Roman Rutkowski; Waldemar Sawicki; Krzysztof Sienkiewicz; Jacek Sierżant; Marek Sobolewski; Zbigniew Stachowiak; Robert Surowiec; Ryszard Szabłowski; Franciszek Szeliga; Adam Tuczyński; Jarosław Wachol; Andrzej Wierzbicki; Andrzej Więckowski; Arkadiusz Wołoszyn; Piotr Wydmański; Kazimierz Wyszyński; Zbigniew Wyszyński; Bronisław Żurawiecki.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy