Przejdź do treści
Radio Republika Gośćmi Antoniego Opalińskiego i Adriana Stankowskiego w Radiu Republika będą w środę: 6:19 Wojciech Gnat (ekonomista, politolog), 6:35 Jakub Maciejewski (Republika), 7:10 Jarosław Sachajko (Wolni Republikanie), 7:43 Filip Memches (Do rzeczy)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jeleśnia zaprasza na spotkanie otwarte z Robertem Bąkiewiczem. 20 listopada, godz. 18:00, Restauracja „U Meresa”, T. Kościuszki 40, 34-100 Żywiec
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łomża zaprasza na spotkanie z historykiem Iwo Benderem, 20 listopada, godz. 17:00, aula kard. Stefana Wyszyńskiego Uczelni Jańskiego, ul. Krzywe Koło 9, Łomża.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa zaprasza na spotkanie z Mateuszem Morawieckim, 20 listopada, godz. 18.00, lokal Stowarzyszenia Wolnego Słowa ul. Marszałkowskiej 7 (wejście od Emila Zoli), Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Sulęcinie zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, prezesem TV Republika, 21 listopada, godz. 18.30, Hotel Kamienica ul. Żeromskiego 72 Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Rumia zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Szczuckim, Pawłem Szrotem i Michałem Kowalskim, 22 listopada, godz. 12.00, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, 10 lutego 33, Gdynia
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Jastrzębowskim i Karolem Gnatem, 22 listopada, godz. 17:00, sala spotkań przy Kościele Św Bonifacego ul. Emilii Plater, Zgorzelec
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na spotkanie z Adamem Borowskim, które odbędzie się 22 listopada o godz. 18:00 w restauracji przy ul. Waksmundzkiej 105 w Nowym Targu
Wydarzenie Klubu "Gazety Polskiej" Starachowice oraz Poseł Krzysztof Lipiec zapraszają na spotkanie z Adrianem Stankowskim, 23 listopada, godz. 17:30, Park Kultury (SCK) ul. Radomska 21 Starachowice
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem PiS, Przemysławem Czarnkiem. 24 listopada, godz. 18:00, Hotel Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Bogdanem Święczkowskim, 25 listopada, godz. 17:00, Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Braniewo zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem oraz Andrzejem Śliwką, 27 listopada, godz. 18:00, Centrum Kultury, ul. Katedralna 9 (Galeria Podziemie)
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Wielkanoc 2021. Najlepsze filmowe portrety Jezusa

Źródło: Flickr/@Piotr Drabik

Święta upamiętniające męczeńską śmierć Chrystusa idealnie nadają się też do tego, aby przypomnieć sobie filmy opowiadające o losach Mesjasza. Losy Jezusa od wielu lat stanowią inspirację dla reżyserów z całego świata.

Oto zestawienie kilku wyjątkowych filmów na święta Wielkiej Nocy. 

"Pasja"

Film jest wstrząsającą relacją ostatnich godzin życia Syna Bożego. Mel Gibson przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych ukazał mękę Mesjasza z przerażającą precyzją, nie oszczędzając widzom widoku wielu wyjątkowo drastycznych scen. W 2008 roku film znalazł się na szczycie zestawienia najbardziej kontrowersyjnych obrazów wszech czasów autorstwa "Entertainment Weekly". W roli Jezusa Chrystusa wystąpił James Caviezel. Prace nad filmem były dla aktora wyjątkowo wyczerpujące. W trakcie kręcenia "Pasji" Caviezel nabawił się zapalenia płuc, kontuzji barku, wielu zranień oraz co najistotniejsze, w chwili tworzenia sceny ukrzyżowania w gwiazdora uderzył piorun.

"Ostatnie kuszenie Chrystusa"

Oczywiście Mel Gibson nie był pierwszym reżyserem, który tworząc film o Jezusie, sprowokował wokół siebie wielką burzę. Znacznie wcześniej wiele kontrowersji wywołał Martin Scorsese ze swoim kultowym "Ostatnim kuszeniem Chrystusa". Ekranizacja powieści Nikosa Kazantzakisa ukazuje Mesjasza jako człowieka jednocześnie wolnego od grzechu, ale też zmagającego się z wieloma pokusami. Jezus Martina Scorsese ma wątpliwości, czy faktycznie powinien ginąć na krzyżu za los przyszłych pokoleń. Oprócz tego snuje erotyczne fantazje, cierpi na depresję i walczy z własnym pożądaniem. Taki portret Syna Bożego musiał spotkać się ze sprzeciwem Kościoła. Nic więc dziwnego, że obraz znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu "Najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów" opublikowanego przez "Faith & Family". W roli głównej wystąpił Willem Dafoe.

"Spotkanie z Jezusem"

Znacznie bezpieczniej do tematu życia Chrystusa podeszli Derek W. Hayes oraz Stanislav Sokolov - twórcy "Spotkania z Jezusem". Reżyserska para stworzyła bowiem oryginalną animację, opowiadającą o chorej dziewczynce imieniem Tamar. Pewnego dnia bohaterka spotyka mężczyznę, w którym rozpoznaje tytułowego bohatera. Postanawia ona dołączyć do grona jego uczniów, co początkowo nie podoba się jej ojcu. Gdy jednak rodzic widzi, jak Jezus uzdrawia Marię Magdalenę, prosi Mesjasza o pomoc dla swojej córki. W anglojęzycznej wersji głosu Chrystusowi użyczył Ralph Fiennes.

"Młody Mesjasz"

Ciekawym filmem o Jezusie, który idealnie nada się na wielkanocny seans, jest "Młody MesjaszCyrusa Nowrasteha. Produkcja ta skupia się na postaci Syna Bożego w momencie, gdy ten jest jeszcze małym chłopcem. Reżyser stara się pokazać widzowi, jakim dzieckiem był przyszły Zbawiciel. Czy chorował? Lubił bawić się z rówieśnikami? Czy zdawał sobie sprawę ze swojej niezwykłej misji? Nowraseth patrzy na Jezusa w sposób nowatorski, a przy tym całkowicie pozbawiony kontrowersji. W roli głównej Adam Greaves-Neal.

"Simon Birch"

"Simon BirchMarka Stevena Johnsona to wyjątkowa produkcja w zestawieniu. Ekranizacja głośnej powieści Johna Irvinga "Modlitwa za Owena" przedstawia losy małego chłopca, który wierzy, że sam Bóg zesłał go na ziemię, by wypełnił on pewne bohaterskie zadanie. Tytułowy Simon koleguje się z niejakim Joe Wenteworthem. Kumpel głównego bohatera nie jest w stanie uwierzyć, że jego kompan może być Synem Bożym. Z Jezusem łączy go co najwyżej to, że każdego roku wciela się w jasełkach w rolę cudownie narodzonego dzieciątka. Wszystko jednak zmienia się, gdy filigranowy Simon w dziecięcej lidze baseballowej niefortunnie odbija piłkę w stronę matki Joe, która uderzona w skroń umiera. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Joe z czasem zaczyna wierzyć, że Birch może być zesłanym na ziemię Mesjaszem. W rolach głównych Ian Michael Smith oraz Joseph Mazzello.

"Maria, matka Jezusa"

"Maria, matka Jezusa" w reżyserii Kevina Connora koncentruje się przede wszystkim na postaci kobiety, która dała życie przyszłemu Zbawicielowi. Co jednak ciekawe, w roli dorosłego Jezusa można tu zobaczyć Christiana Bale'a, który dosłownie chwilę później wcielił się w szalonego Patricka Batemana w "Ameircan Psycho". Sama produkcja Connora nie spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków oraz widzów, więc w efekcie została dość szybko zapomniana. Pewnie byłoby inaczej, gdyby producentom udało się zatrudnić do głównej roli Madonnę. Słynna piosenkarka podobno otrzymała nawet angaż w filmie, ale zrezygnowała z niego na trzy tygodnie przez rozpoczęciem zdjęć. Ostatecznie w rolę Marii wcieliła się Pernilla August. "Maria, matka Jezusa" to opowieść o młodej dziewczynie, która wiąże się ze starszym od siebie cieślą Józefem. Pewnego dnia do głównej bohaterki przybywa tajemniczy gość. Ten oznajmia jej, że wkrótce zostanie ona matką wyjątkowego dziecka.

"Jesus Christ Superstar"

Historia Jezusa w rytmie rockowych brzmień. Taki pomysł na ukazanie losów Mesjasza mieli twórcy jednego z najoryginalniejszego musiaclu w dziejach – Andrew Lloyd Webber i Tim Rice. Koncepcję muzyków podchwycił Norman Jewison i postanowił przenieść ich rock operę na wielki ekran. "Jesus Christ Superstar" ukazuje ostatnie chwile życia głównego bohatera, który zostaje wydany faryzeuszom przez Judasza. W rolach głównych Ted NeedleyCarl Anderson i Yvonne Eliman.

"Człowiek z Ziemi"

Zestawienie najciekawszych filmów na Wielkanoc opowiadających o Jezusie zamyka "Człowiek z ZiemiRicharda Schenkmana. To historia człowieka, który przyznaje się, że żyje już 14 tysięcy lat. Mężczyzna wyjawia swoją tajemnicę przyjaciołom, którzy początkowo nie chcą uwierzyć w to, co słyszą. Przedstawiane przez głównego bohatera historie zaczynają układać się w pewną całość. W końcu zdradza on także, że był Jezusem Chrystusem. W roli głównej David Lee Smith.

Portal TV Republika

Wiadomości

prześladowania chrześcijan

Globalna wojna przeciwko chrześcijanom: Prześladowania na kilku kontynentach

Przełom w wojnie: Ukraina odpaliła ATACMSy

Jest decyzja w sprawie Epsteina. Nie ma odwrotu

AKTUALIZACJA

Rosjanie trafili w szpital

Śliwka w Republice: obecnie państwo polskie jest z tektury

IPN rozpoczął obchody 45. rocznicy rejestracji NSZZ "Solidarność"

Ten filmik może stać się hitem sieci. Mentzen z humorem pokazał co myśli o Czarzastym

Francja szykuje zmianę po mundialu! Chodzi o wybór nowego trenera

Ziobro o dywersji: ABW nie ma na terrorystów czasu

Czarzasty wybrany na marszałka Sejmu. Płażyński: ponury dzień dla demokracji

Izba Reprezentantów USA przegłosował ustawę w sprawie ujawnienia akt Epsteina

Zmiany zasad ortografii, język polski zostanie „zaktualizowany”

Kulesza wygrała w Tańcu z Gwiazdami Porsche… i oddała je na cele dobroczynne: „Mieszkałam w bloku, jeździłam Renault Kangoo

Prezydent reaguje na wybór Czarzastego na marszałka Sejmu: "Chciałbym, żebyśmy byli w innym miejscu"

Kolejne zwycięstwo Polski U21! Podopieczni Brzęczka nie do zatrzymania

Najnowsze

prześladowania chrześcijan

Globalna wojna przeciwko chrześcijanom: Prześladowania na kilku kontynentach

Śliwka w Republice: obecnie państwo polskie jest z tektury

IPN inauguruje obchody 45. rocznicy rejestracji Solidarności

IPN rozpoczął obchody 45. rocznicy rejestracji NSZZ "Solidarność"

Ten filmik może stać się hitem sieci. Mentzen z humorem pokazał co myśli o Czarzastym

Francja szykuje zmianę po mundialu! Chodzi o wybór nowego trenera

ATACMS

Przełom w wojnie: Ukraina odpaliła ATACMSy

Biały Dom

Jest decyzja w sprawie Epsteina. Nie ma odwrotu

Charków

AKTUALIZACJA

Rosjanie trafili w szpital