Wielkanoc 2021. Jak pobłogosławić pokarmy w domu

Artykuł
Pixabay.com/@rador6

- Bardzo zachęcam byśmy tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcili w naszych domach. To jest bardzo piękna tradycja i podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego - apeluje prymas Polski abp Wojciech Polak.

- Nawet jeśli to jest piękna tradycja, która nas tak bardzo pociąga. Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią możemy z tego zrezygnować - dodał.

W związku z prośbami księży oraz ograniczeniom sanitarnym przedstawiamy jak można pobłogosławić pokarmy w domach.

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, na początku śniadania wielkanocnego ojciec, matka lub inny członek rodziny może pobłogosławić pokarmy.

Błogosławieństwo warto rozpocząć znakiem krzyża, zapalić świecę (np. paschalik) wypowiadając wielkanocne pozdrowienie:

- Chrystus zmartwychwstał Alleluja, na co zebrani przy stole odpowiadają Prawdziwie zmartwychwstał Alleluja! 

Następnie można odczytać tekst Pisma świętego

Ewangelia wg św. Mateusza 6, 31 ab.32b-33

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane».

Na zakończenie odmawiamy modlitwę Ojcze Nasz.

Restrykcje dotyczące uczestnictwa w obrzędach religijnych

Od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego – dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

 

Źródło: stacja7.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy