Wielka uroczystość we Włoszech. W Imoli odsłonięto pomnik gen. Władysława Andersa

Artykuł
Pomnik gen. Władysława Andersa został odsłonięty w Imoli. Pomnik budzi podziw wśród Polaków
Fot. PAP/A. Zawada

W miejscowości Imola niedaleko Bolonii, w czwartek odsłonięto pomnik gen. Władysława Andersa. Uroczystość zakończyła obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Andersa. Uczestnicy tego wydarzenia wrócą do Polski w piątek.

Twórcą pomnika jest rzeźbiarz Luigi Enzo Mattei. Dzieło przedstawia postać gen. Władysława Andersa w postawie siedzącej. Rzeźba jest odlana z brązu. - Jak zaznaczył jego twórca - jest „surowa, ale i zachęcająca do dialogu”. „To artystyczna interpretacja wielkiego człowieka” - podkreślił Mattei, zwracając też uwagę, że generałowi towarzyszą takie przedmioty jak np. książka symbolizująca cechy nauczyciela, mapa jako instrument stratega czy piedestał zarezerwowany dla męża stanu – powiedział Luigi Enzo Mattei.

Pomnik generała Andersa stanął w pobliżu dzieła, które nawiązuje do 2. Korpusu Polskiego. Ta rzeźba to pomnik niedźwiadka Wojtka, który pomagał polskim żołnierzom na bliskim wschodzie i nawet otrzymał swój przydział.

Słowa burmistrza Imoli o gen. Andersie. Muszą budzić dumę z bycia Polakiem

- Od dziś Imola ma miejsce, w którym możemy kultywować dziedzictwo uniwersalnych wartości, które przyświecały gen. Władysławowi Andersowi i jego rodakom w epickim wyjściu z gułagów i w walce z nazistowskim faszyzmem we Włoszech. To im Imola zawdzięcza wyzwolenie -we współdziałaniu z oddziałami partyzanckimi 14 kwietnia 1945 roku miasto zostało wyzwolone -podkreślił podczas uroczystości burmistrz Imoli Marco Panieri.

Na koniec uroczystości wręczono medale „Pro Patria” oraz „Pro Bono Poloniae”. W uroczystościach brali udział ostatni żyjący członkowie 2. Korpusu Polskiego. Następnie złożono wieniec Castel San Pietro Terme przy tablicy upamiętniającej wyzwolenie tego miasta przez Armię gen. Władysława Andersa.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy