Wielka fuzja stała się faktem. PKN ORLEN: Najpierw Lotos, teraz PGNiG [wideo]

Tomasz Domański 02-11-2022, 09:42
Telewizja Republika

Połączyliśmy się z Grupą Kapitałową PGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie, oznajmił w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

PKN Orlen poinformował w środę rano, że na podstawie danych z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego powziął informację o wpisie w rejestrze przedsiębiorców KRS w dniu 2 listopada 2022 r. przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego połączenia koncernu ze spółką PGNiG, podwyższenia kapitału zakładowego oraz zmian statutu PKN Orlen uchwalonych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie tej spółki we wrześniu.

PKN Orlen zajął pierwsze miejsce w opublikowanym w piątek zestawieniu 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 r. przygotowanym przez firmę ubezpieczeniową Coface. Jak podano w informacji prasowej, Orlen umocnił pozycję dzięki wzrostowi obrotów o 52 proc., podczas gdy w 2020 r. spadły one o 23 proc.

Drugą pozycje zajęła czeska Skoda Auto, trzecią – węgierski koncern naftowo-gazowy MOL Hungary, czwarte w zestawieniu było polskie państwowe PGNiG, piąte miejsce zajęła sieć handlowa Jeronimo Martins Polska, szóste – czeska spółka EP Commodities, siódma była polska spółka energetyczna PGE, a ósme - Volkswagen Slovakia.

Jak wskazano w informacji prasowej, trzy kluczowe sektory (motoryzacyjno-transportowy, paliwowo-chemiczny oraz handel), reprezentowane przez największe firmy w regionie, nadal odpowiadają za 53 proc. całkowitych przychodów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy