Przejdź do treści
11:41 Rosja: Eksplozja na torach kolejowych w obwodzie woroneskim
11:32 Lubelskie: Konar drzewa spadł na wycieczkę szkolną w wąwozie. Trzy osoby ranne
10:53 Dania: Minister obrony zapowiedział przyspieszenie rozbudowy wojska
10:45 Koszalin: 45-latek z zarzutami za atak na lekarkę
09:34 Chiny: Nagroda za informacje o hakerach podejrzanych o współpracę z władzami Tajwanu
09:31 Lubuskie: 140 zarzutów dla dziewięciu osób za handel i posiadanie narkotyków
08:30 Chile: Podmorski światłowód połączy Amerykę Południową z Australią i Oceanią
Wydarzenie „Dość rządów esbeckiej Polski!”. Ryszard Majdzik zaprasza na wiec poparcia. 5 czerwca (czwartek), godz. 13:40, Sąd Rejonowy w Wieliczce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Wielka Brytania: spadek liczby obywateli polskich w UK. Najniższa liczba od 2004 roku

Źródło: PAP/EPA/ANDY RAIN

Według obliczeń ONS, w połowie 2020 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 815 tys. osób mających polskie obywatelstwo. W poprzedniej takiej statystyce, przedstawiającej sytuację na koniec 2019 roku liczbę osób z polskim obywatelstwem ONS szacował na 900 tys. To oznacza największy spadek od momentu rozpoczęcia masowych migracji Polaków po wejściu Polski do Unii Europejskiej i otwarcia brytyjskiego rynku pracy w 2004 roku.

W pierwszym półroczu 2020 roku liczba Polaków w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 85 tys., co jest rekordowym spadkiem, a w stosunku do szczytu w 2017 roku ich liczba zmniejszyła się już o 206 tys. - wynika z opublikowanych w czwartek szacunków urzędu statystycznego ONS.

Polaków ponad milion

Od 2014 roku liczba obywateli polskich w Wielkiej Brytanii rosła nieustanie do 2016 roku, po czym minimalnie spadła, ale na koniec 2017 roku osiągnęła rekord - ONS szacował, że było ich wówczas 1,021 mln. Od tego czasu zaczął się odwrotny trend, przy czym największym dotychczas spadkiem był ten zarejestrowany między połową a końcem 2018 roku - o 80 tys.

Podobnie wyglądają szacunki dotyczące osób urodzonych w Polsce. Według stanu na połowę 2020 roku ich liczba wynosiła 746 tys., podczas gdy na koniec 2019 roku było to 818 tys. Natomiast w porównaniu ze szczytowym momentem, na koniec 2017 roku, zmniejszyła się ona już o 176 tys. Liczba osób z obywatelstwem polskim jest większa niż urodzonych w Polsce, bo ta pierwsza obejmuje dzieci obywateli polskich urodzone już na terytorium Wielkiej Brytanii. W drugiej są wprawdzie także Polacy, którzy przyjęli brytyjskie obywatelstwo, ale jest to wyraźna mniejszość.

Obywatele polscy pozostają zdecydowanie największą grupą cudzoziemców zamieszkujących Wielką Brytanię. Ich liczba - 815 tys. - jest ponad dwa razy większa niż będących na drugim miejscu obywateli Rumunii - 404 tys. Dalej znajdują się obywatele Indii, Irlandii i Włoch.

Ostatni odnotowany spadek

Z kolei wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii urodzonych za granicą osoby urodzone w Polsce - 746 tys. - były na drugim miejscu. Więcej było tylko osób urodzonych w Indiach - 847 tys., zaś na miejscach 3-5 znalazły się osoby urodzone w Pakistanie, Rumunii i Irlandii.

Spadek liczby Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wpisuje się w szerszy trend. W połowie 2020 roku liczba osób w każdej z pięciu wyszczególnionych grup - urodzeni w 14 starych państwach członkowskich UE, w ośmiu państwach członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej przyjętych w 2004 roku, łącznie w Bułgarii i Rumunii, w Azji oraz reszcie świata - była mniejsza niż w połowie 2019 roku. Natomiast jeśli chodzi o osoby z obywatelstwem innym niż brytyjskie ich liczba spadła w przypadku pierwszych czterech z tych grup, a jedynie zwiększyła się - i to bardzo nieznacznie - ostatnia.

Ogółem ONS szacuje, że w połowie 2020 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 9,2 mln osób urodzonych poza jej granicami, zaś liczba osób bez brytyjskiego obywatelstwa wynosiła 6 mln. Stanowiło to spadek odpowiednio o 246 tys. i 231 tys. w stosunku do połowy 2019 roku.

PAP

Wiadomości

Możdzonek: Grzegorz Braun to indywidualista - wyruszył swoją drogą

Liga Narodów: Grbić zaskakuje powołaniami! Oto skład Polaków na turniej w Chinach

Kalisz brnie w ataki na prezydenta-elekta. Wywołał Martę Nawrocką! [WIDEO]

Gramatyka: Nawrocki miał lepszy sztab wyborczy

HIT! Giertych cały na biało przestaje być "bezpartyjny". Teraz będzie z Tuskiem

Uwaga: śmiertelny wypadek w Zembrzycach. Utrudnienia na drodze

Spotkanie Tuska ze "swoimi". Tak miało przebiegać!

Podmorski światłowód połączy Amerykę Południową z Australią i Oceanią

HIT DNIA

Miała uzdrowić "różdżką" - jest coraz gorzej. Ale Leszczyna już wskazała winnego!

Orlen Wisła Płock mistrzem Polski w piłce ręcznej!

Ceny ropy w USA spadają, wiemy dlaczego

HIT DNIA

Przedterminowe wybory parlamentarne? Mocny komentarz Wiplera

Eliminacje ME 3x3: Polscy koszykarze zagrają o powrót do europejskiej czołówki

Co czeka prezydenta-elekta? Od lat panują pewne zasady

RCB świętuje, kibice giną – dramat w Bengaluru

Najnowsze

Możdzonek: Grzegorz Braun to indywidualista - wyruszył swoją drogą

HIT! Giertych cały na biało przestaje być "bezpartyjny". Teraz będzie z Tuskiem

Uwaga: śmiertelny wypadek w Zembrzycach. Utrudnienia na drodze

Spotkanie Tuska ze "swoimi". Tak miało przebiegać!

Podmorski światłowód połączy Amerykę Południową z Australią i Oceanią

Liga Narodów: Grbić zaskakuje powołaniami! Oto skład Polaków na turniej w Chinach

Kalisz brnie w ataki na prezydenta-elekta. Wywołał Martę Nawrocką! [WIDEO]

Gramatyka: Nawrocki miał lepszy sztab wyborczy