Wielka Brytania. Cena benzyny bezołowiowej pobiła rekord

Artykuł
W Anglii zatankowanie Diesla jest droższe niż auta benzynowego
Fot. Canva

Średnia cena benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wzrosła w niedzielę do 142,94 pensa, co jest najwyższym poziomem w historii – podała firma RAC, która świadczy pomoc drogową i inne usługi dla kierowców.

Dotychczasowy rekord – 142,48 pensa – ustanowiony został w kwietniu 2012 r. W ciągu ostatniego roku cena litra benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 28 pensów, co oznacza, że koszt zatankowania 55-litrowego zbiornika paliwa wynosi obecnie 78,61 funta – o ponad 15,6 funta więcej niż rok temu - informuje RAC.

Natomiast średnia cena litra oleju napędowego wynosiła w niedzielę 146,50 pensa, czyli była o 1,43 pensa poniżej rekordowego poziomu z kwietnia 2012 r., ale i tak koszty zatankowania samochodu z silnikiem Diesla są wyższe niż z benzynowym.

– To naprawdę czarny dzień dla kierowców, który - jak mieliśmy nadzieję po wysokich cenach z kwietnia 2012 roku - nie powtórzy się. Uderzy to w budżety wielu gospodarstw domowych i bez wątpienia będzie miało wpływ na całą gospodarkę. Pytanie brzmi: gdzie to się skończy i jaka będzie cena benzyny? Jeśli ropa osiągnie cenę 100 dolarów za baryłkę, możemy bardzo łatwo zobaczyć, że średnia cena wzrośnie do 150 pensów za litr – oświadczył rzecznik RAC Simon Williams.

Źródło: PAP/Polsat

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy