Większość kosztów podwyżek dla nauczycieli pokryją samorządy? Piontkowski dementuje!

Artykuł
Telewizja Republika

Znaleźliśmy zdecydowaną większość środków, potrzebnych na realizację podwyżek dla nauczycieli - mówił na antenie Telewizji Republika Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej w rozmowie z red. Adrianem Stankowskim w programie „Dziennikarski poker”.

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Minister Piontkowski podkreślał na antenie Telewizji Republika, jak ważna jest edukacja w zakresie historii w życiu młodych ludzi. – Rządy PiS przywróciły nauczanie historii w szkole średniej dla wszystkich uczniów, nie tylko dla tych, którzy wybrali profil humanistyczny – mówił.

– Musimy doprowadzić do tego, aby młodzież na zajęciach dodatkowych również zajmowała się historią. Stąd takie placówki, jak muzeum Powstania Warszawskiego są tak ważne. Uruchamiamy również inne formy, które przybliżą młodzieży historię Polski. Musimy doprowadzić do tego, aby w tej kwestii doszło do przekroczenia pewnej bariery resortowej. Choćby wycieczki szkolne – w ich programie powinien być obecny element edukacyjny, a nie tylko rozrywka. Chcemy, aby nauczyciele o tym pamiętali – zaznaczył Piontkowski.

– Nauczyciele musza zdawać sobie sprawę, że są nie tylko przedmiotowcami, ale również wychowawcami. (…) To wychowanie musi być zgodne z tym, co młodzież słyszy od rodziców, dlatego będziemy chronić szkoły przed ideologizacją i przed tym co może młodzieży szkodzić – dodał MEN. 

Podwyżki / W subwencji oświatowej dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli od września

– Pojawiały się niejednokrotnie tytuły w mediach, że to samorządy będą musiały pokryć całość kosztów podwyżek dla nauczycieli - tak nie jest! Znaleźliśmy zdecydowaną większość środków, potrzebnych na realizację podwyżek dla nauczycieli. Większość będzie z subwencji oświatowej. Łącznie udało nam się uzbiera ok. miliarda złotych. Oczywiście jakąś niewielką część będą musiały pokryć samorządy - z tych dochodów, które są w gestii samorządów. Przypominam, że samorządy są udziałowcami również podatków  PIT i CIT, a te wzrosły. Mówienie więc o tym, że subwencja ma pokryć całość podwyżek jest niedorzeczne, bo nigdy taka sytuacja nie miała miejsca - wyjaśnił minister Piontkowski. 

We wszystkich województwach zakończył się I etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Szkoły rozpoczęły już rekrutację uzupełniającą. Na absolwentów w skali całego kraju czeka nadal 133 425 wolnych miejsc.

– Sposób rekrutacji jest taki sam jak w poprzednich latach. (…) Jednak w Warszawie kandydat mógł zgłaszać się do nieskończonej liczby placówek, to powodowało duże zamieszanie, a niektóre media podkręcały tę atmosferę – tłumaczył minister Piontkowski. 

– W tym roku procent uczniów, którzy dostali się w pierwszym etapie rekrutacji jest znacznie większy niż w poprzednim, a mimo to politycy opozycji nakręcają emocje w tej kwestii. Zawsze było tak, że tylko niektórzy uczniowie znajdowali się w wymarzonej szkole i klasie. Jeszcze mamy trochę czasu – bądźmy spokojni, każdy znajdzie swoje miejsce – zapewnił. 

ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY:

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy