Wenecka maska karnawałowa zamiast maseczki ochronnej. Wielbiciele tradycji pojawili się na pl. św Marka [WIDEO]

Artykuł
sterlinglanier Lanier/Unpslash

W tym roku miłośnicy słynnego karnawału w Wenecji muszą powinni się liczyć ze zmianą jego formuły. Ze względu na pandemię w 2021 r. odbywa się ona wyłącznie w internecie. Wielbiciele weneckich masek postanowili jednak podtrzymać tradycję.

Zaledwie garstka ludzi pojawiła się na uroczystości otwarcia karnawału w Wenecji. Wszyscy zachowywali tzw. dystans społeczny. Nie było muzyki, występów ani tłumów zwykle ciasno stłoczonych wokół uczestników karnawałowej parady. Jednak weneckie stroje, jak co roku zapierały dech.

W tym roku odwołano słynny Lot Anioła, czyli zjazd wenecjanki na linach z dzwonnicy na placu św. Marka. Zrezygnowano też z masowej sprzedaży pamiątkowych masek. Właściciele sklepów ich nie zamawiali masek, bo nie wiedzieli, czy w ogóle będą pracować.

W poprzednich latach wenecjanie narzekali na przyjeżdżające na karnawał tłumy (liczba turystów przekraczała w tym okresie możliwości miasta, paraliżując pracę komunikacji i uniemożliwiając przejazd wąskimi uliczkami).

Teraz miasto stara się zachęcić do udziału w imprezie online. Organizatorzy Carnevale di Venezia przekonują, że odbiorca będzie się można nacieszyć czarem karnawału dzięki programowi wirtualnych wydarzeń.

Organizatorzy poinformowali o trzech wirtualnych pokojach (Venice Carnival Virtual Rooms). Dla dzieci przygotowano warsztaty, występy i konkurs na najlepszą maskę. Uczestnicy w wieku nastoletnim (Teen Carnival) będą mogli wziąć udział w tutorialach, konkursach, a także spotkaniach z influencerami. Organizowany na zakończenie karnawału konkurs na najlepszą maskę także odbędzie się w internecie (La Maschera più Bella).

Źródło: dzieje.pl, Reuters, Twitter,

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy