Węgry uczciły współautorkę szczepionki na Covid-19. Badaczka na muralu

Artykuł
Fot. PAP/EPA/Zoltan Balogh

Wielki mural przedstawiający urodzoną na Węgrzech badaczkę Katalin Kariko, która odegrała kluczową rolę w opracowaniu szczepionki przeciw Covid-19, powstał w Budapeszcie z inicjatywy organizatorów Festiwalu o Przyszłości Brain Bar.

Malowidło z napisem „Przyszłość jest pisana przez Węgrów” powstało po stronie Budy w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Przez 11 dni malowali je twórcy murali z Szines Varos Csoport (Grupa Kolorowe Miasto), którzy zużyli na to prawe 200 litrów farby. Mural zajął powierzchnię 220 m kw.

Kariko jest wiceprezesem firmy BioNTech i stworzyła podwaliny pod powstanie szczepionek typu mRNA. Od lat 80. mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Twórca festiwalu Brain Bar Gergely Boeszoermenyi-Nagy podkreślił w oświadczeniu, że organizatorzy starają się co roku przedstawić postaci, które mogą być inspirujące i stanowić przykład. „Katalin Kariko oprócz osiągnięć naukowych ogromnie przysłużyła się Węgrom także przez to, że dowodzi następnym pokoleniom, iż jest dla nas miejsce wśród tych, którzy kształtują oblicze XXI wieku” – zaznaczył.

Kariko na swoim profilu na Twitterze napisała w reakcji na powstanie muralu: „To była niespodzianka, wielka niespodzianka!”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy