Ważny dzień dla historii Ukrainy. Dziś odbył się Marsz Pamięci Ofiar Babiego Jaru

Artykuł
Na miejscu kaźni w Babim Jarze Niemcy stworzyli obóz koncentracyjny
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

W Kijowie odbył się w niedzielę Marsz Pamięci Ofiar Babiego Jaru. Uczestnicy wydarzenia przeszli tą samą drogą, jaką pokonywały ofiary 29 września 1941 roku, kiedy Niemcy zaczęli dokonywać masowych egzekucji Żydów w tym kijowskim wąwozie.

- Dziś Marsz Pamięci odbywa się po raz szósty. Przejdziemy od kina Kijowska Ruś do Babiego Jaru. To droga, jaką szli kijowianie prowadzeni na śmierć w 1941 r. - mówił współorganizator marszu i jego pomysłodawca Jewhen Horodecki, cytowany przez agencję Ukrinform.

W marszu wzięło udział około 300 osób, w tym bliscy świadków tragedii sprzed 80 lat oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej - pisze portal Suspilne. Według Ukrinform wydarzenie zgromadziło 800 uczestników.

Jak podkreślił rzecznik Gminy Żydowskiej na Ukrainie Łeonid Barac, ludzie, którzy szli tamtędy 80 lat temu, nie myśleli, że będą umierać.

- Uważali, że trafią do jakiegoś getta pod Kijowem, tak jak było to z Warszawą, z Rzymem i innymi dużymi miastami - powiedział, cytowany przez Suspilne.

29 września 1941 roku, niedługo po zajęciu Kijowa przez wojska hitlerowskie, Niemcy zebrali przebywających w Kijowie Żydów, po czym nakazali im marsz w kierunku wąwozu Babi Jar. Na miejscu Żydów dzielono na 10-osobowe grupy i zabijano z karabinów maszynowych. W ciągu zaledwie dwóch dni - 29 i 30 września 1941 roku - niemieckie grupy operacyjne (Einsatzgruppen) rozstrzelały tam, według niemieckich raportów, 33 771 osób. Kolejne egzekucje trwały do 11 października. W tym czasie zabito jeszcze ok. 17 tys. Żydów.

Na miejscu kaźni w Babim Jarze Niemcy stworzyli obóz koncentracyjny, w którym więziono m.in. Ukraińców, Polaków, Rosjan i Romów. Do 1943 roku, kiedy do Kijowa wkroczyła Armia Czerwona, w obozie tym zamordowano około 30 tys. osób. Według różnych źródeł ogólna liczba rozstrzelanych w Babim Jarze w latach 1941-1943 waha się w granicach 100-150 tys. osób. Centrum Pamięci o Holokauście "Babi Jar" podaje, że liczba rozstrzelanych przez nazistów wynosi od 70 do 100 tys.; podkreśla, że zabito prawie wszystkich Żydów mieszkających w Kijowie.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy