Przejdź do treści
19:30 Warszawa: Alarm bombowy w centrum Warszawy przy ulicy Jasnej - służby zabezpieczyły teren i sprawdzają podejrzany przedmiot znaleziony na miejscu
19:00 Francja: Iga Światek odpadła w półfinale wielkoszlemowego French Open w Paryżu
18:44 Warszawa: Lotnisko w Modlinie wstrzymało loty z powodu awarii systemu meteorologicznego
18:15 USA: Kanclerz Niemiec Friedrich Merz przybył do Białego Domu na spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem - przywódcy będą rozmawiać m.in. na tematy dotyczące wojny w Ukrainie
17:35 NATO: Mark Rutte zapowiedział, że zaproponuje członkom Sojuszu Północnoatlantyckiego plan, który zakłada wydatki państw na obronność w wysokości 5 proc. PKB
17:00 Warszawa: Wicemarszałek Sejmu i lider Konfederacji Krzysztof Bosak spotkał się dzisiaj z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim - zapewnił go o gotowości do współpracy dla dobra Polski i Polaków
16:21 Ukraina: Wojska rosyjskie zniszczyły w czwartek siedzibę państwowej administracji obwodowej w Chersoniu na południu Ukrainy
15:33 Prezes NBP prof. Adam Glapiński: Aktualne prognozy sugerują, że w III kwartale tego roku inflacja może spaść w pobliże 3 proc. - RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie
14:13 Łódź: Rozpoczął się proces o zabójstwo żony przez jej podpalenie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Ważą się losy Aleksieja Nawalnego. Kreml komentuje żądanie ETPC

Źródło: Fot. PAP/EPA/BABUSHKINSKY DISTRICT COURT PRES

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że żądanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, by uwolnić opozycjonistę Aleksieja Nawalnego jest nieuzasadnione. „Pospieszność i stronniczość tego rodzaju decyzji budzi wiele pytań” - dodał Pieskow.

„Decyzja ta jest nieuzasadniona, jest poważną próbą ingerencji w rosyjskie, wewnętrzne sprawy sądowe, co z naszego punktu widzenia jest niedopuszczalne” - powiedział Pieskow.

Rzecznik zapewnił, że władze Rosji „nie dążą do żadnej konfrontacji” z Radą Europy. Powołał się jednak na oświadczenie ministerstwa sprawiedliwości Rosji, które uznało decyzję ETPC za nieuzasadnioną. „Nasz stosunek do tej decyzji przekazał wczoraj minister sprawiedliwości Konstantin Czujczenko” - powiedział przedstawiciel Kremla.

Na czwartkowym briefingu prasowym rzecznik prezydenta Władimira Putina wyraził się pozytywnie o idei wprowadzenia kar za apele o sankcje wobec przedstawicieli Rosji. „Nie mówię o tym, w jaki sposób karać, to nie nasza prerogatywa. Niemniej, żyjemy w czasach, gdy restrykcje są nadużywane i jest to temat bardzo aktualny” - powiedział Pieskow.

Wcześniej reżyser Nikita Michałkow zaproponował, by osoby wzywające do sankcji wobec Rosji pozbawiać obywatelstwa kraju. Tymczasem konstytucja Rosji głosi, że obywatel nie może zostać ani pozbawiony obywatelstwa, ani też nie można mu zabronić zmiany obywatelstwa. Jedyna taka możliwość istnieje w wypadku, gdy ktoś uzyskał obywatelstwo Rosji na podstawie fałszywych dokumentów.

Pozbawianie obywatelstwa stosowano w ZSRR. Istniejące wówczas przepisy przewidywały możliwość odebrania obywatelstwa za działania „kalające zaszczytną godność obywatela ZSRR i szkodzące prestiżowi bądź bezpieczeństwu narodowemu”.

ETPC zażądał w środę uwolnienia Nawalnego z aresztu śledczego przynajmniej na ten czas, który jest potrzebny Trybunałowi na rozpatrzenie skargi polityka na decyzję sądu w Rosji. Trybunał powołał się na punkt w swoim regulaminie, który daje mu prawo żądania od stron postępowania podjęcia tymczasowych działań niezbędnych do odpowiedniego rozpatrzenia skargi. W szczególności ETPC może tego zażądać, jeśli uznaje, że istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby, która składa skargę.

PAP

Wiadomości

Karol Nawrocki w Telewizji Republika o priorytetach swojej prezydentury

Spotkanie Trumpa z Merzem. Politycy rozmawiali o Ukrainie i porządku światowym

Groźby śmierci wobec Ziobry umorzone. Zawiadomienie podpisała sekretarka

Prezydent podpisze ustawę o jawności cen mieszkań deweloperskich

Terminal kontenerowy w Świnoujściu opóźniony. Duklanowski: rząd Tuska działa na korzyść Niemiec

Sędziowie RP: Markiewicz chwali się naciskiem na Polskę ws. funduszy UE

Modlin: nie lądują i nie startują samoloty. Duża awaria!

Są trzy zawiadomienia w sprawie nieprawidłowości w kampanii Trzaskowskiego

„Cud nad urną”? Nie tym razem! – jak teorie o sfałszowaniu wyborów 2025 pękają pod naporem faktów

Alarm bombowy w centrum stolicy. Biuro Parlamentu Europejskiego ewakuowane!

Prezydent elekt Karol Nawrocki w Telewizji Republika

Politolog krytykuje kampanię Trzaskowskiego. Dostało się Tuskowi

Semeniuk: Giertych ma przykryć wygraną Nawrockiego

Sąd Okręgowy zarejestrował pozew Karola Nawrockiego przeciwko Onetowi

Trump i Xi rozmawiali po raz pierwszy od lutego. Cła w tle rozmów

Najnowsze

Karol Nawrocki w Telewizji Republika o priorytetach swojej prezydentury

Terminal kontenerowy w Świnoujściu opóźniony. Duklanowski: rząd Tuska działa na korzyść Niemiec

Sędziowie RP: Markiewicz chwali się naciskiem na Polskę ws. funduszy UE

Modlin: nie lądują i nie startują samoloty. Duża awaria!

Są trzy zawiadomienia w sprawie nieprawidłowości w kampanii Trzaskowskiego

Spotkanie Trumpa z Merzem. Politycy rozmawiali o Ukrainie i porządku światowym

Groźby śmierci wobec Ziobry umorzone. Zawiadomienie podpisała sekretarka

Prezydent podpisze ustawę o jawności cen mieszkań deweloperskich