Wąsik w Republice: nie chcemy, żeby rosyjskie firmy zarabiały w Polsce [wideo]

Artykuł
Telewizja Republika

- Polska nigdy nie była dobrym krajem dla rosyjskich oligarchów – stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik. – Mamy swoje sankcje, które nakładamy na Rosjan. Nie chcemy, aby rosyjskie firmy zarabiały w Polsce i finansowały Putina. Chcemy wprowadzać kolejne sankcje dla takich firm – dodał gość Telewizji Republika.

- Część ludzi z zachodniej Europy chce nazywać wojnę na Ukrainie „wojną Putina”. Ale trzeba pamiętać, że Rosjanie popierają agresję. Trzeba więc wprowadzić sankcje, aby ci zwykli Rosjanie je odczuli; że to ich dotyka. Niezwykle istotne jest, aby Putinowi „odciąć prąd”. Dlatego tak ważne są sankcje – przyznał Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

- Europa Zachodnia nie ma takiego doświadczenia z Rosją, jak Polska i inne kraje Europy Środkowej – wyjaśnił minister Wąsik. – My postrzegamy Putina inaczej, niż na przykład we Francji. Europa musi zrozumieć to co mówi Polska - zagrożeniem dla świata jest Rosja. Europa nam nie wierzy… - dodał gość Telewizji Republika.

- Wojna na Ukrainie weszła jakby w fazę pozycyjną. Rosjanie nie odnoszą sukcesów, choć posuwają się w okolicach Doniecka kilka kilometrów w głąb Ukrainy. Ale na południu obrońcy odnoszą sukcesy, bo mówi się, że wkrótce może być odbity Chersoń i inne miasta. Wojsko rosyjskie ma słabe morale, ale Putin ma z czego czerpać. Armia rosyjska zawsze wygrywała masą. Dlatego tak ważne są sankcje, aby zatrzymać źródła finansowe Putina – powiedział minister Wąsik.

Cała rozmowa w oknie poniżej. Polecamy!

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy