Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź. Noc Muzeów kusi atrakcjami

Artykuł
canva.com

Zwiedzanie gabinetu marszałka Piłsudskiego, pokazy mappingowe poświęcone Stanisławowi Lemowi, pokazy filmów nominowanych do Oscara i zwiedzanie garderob aktorskich to tylko niektóre atrakcje z przypadającej na najbliższy weekend Nocy Muzeów. Wejścia do instytucji będą darmowe lub za złotówkę.

Podczas Nocy Muzeów będzie można odwiedzić miejsca, które nie są dostępne na co dzień. W Warszawie pracownicy Teatru Syrena zapraszają do obejrzenia aktorskich garderob, teatralnych pracowni i innych miejsc za kulisami teatru. W kinie Iluzjon natomiast zwiedzimy kabiny projekcyjne i porozmawiamy ze specjalistami z FINA o tajnikach pracy z taśmą filmową.

Zajezdnia autobusowa Stalowa umożliwi miłośnikom transportu publicznego spacer po stacjach kontroli pojazdów i halach technicznych, a w Lesie Bemowo będzie można zwiedzić ruiny Radiostacji Babice. Obejrzeć od środka będzie można również m.in. rezydencję Prezydenta RP w Belwederze (wraz ze zrekonstruowanym gabinetem marszałka Piłudskiego).

W Krakowie Noc Muzeów rozpocznie się już dziś. Będzie można odwiedzić m.in. poszczególne oddziały Muzeum Krakowa, które zapraszają na oprowadzania po wystawach stałych (wybrane także w języku ukraińskim i angielskim), spacery tematyczne i na wydarzenia towarzyszące, wśród których m.in.: wieczór z bajkami, nauka śpiewania pieśni rycerskiej, rekonstrukcje kostiumologiczne, warsztaty koronki klockowej i nocny przejazd autokarem po Nowej Hucie. 

Nie zabraknie także przypomnienia ważnych krakowskich postaci. Muzeum Inżynierii i Techniki (wcześniej funkcjonujące pod nazwą Muzeum Inżynierii Miejskiej) zaprasza na mapping w ramach projektu „W LEMbiryncie przyszłości”. Specjalna edycja pokazów na budynku historycznej Zajezdni poświęcona będzie Stanisławowi Lemowi i jego krakowskim ścieżkom ‒ odkryjemy jego ulubione miejsca, dowiemy się, jakimi samochodami jeździł po ulicach miasta. MiT zaprasza także na grę miejską „Śladem Polskich Wynalazków”. Gracze w kilkuosobowych zespołach będą poznawać Kraków jako miasto wybitnych naukowców, odkrywców i wynalazców. Gra poprowadzi szlakiem odkryć, które zmieniły nie tylko sam Kraków, ale i cały świat.

We Wrocławiu będzie można odwiedzić za darmo prawie 80 wrocławskich obiektów kulturalnych. 

W Gdańsku do tegorocznej edycji zgłosiło się 19 instytucji, w tym po raz pierwszy NOMUS Nowe Muzeum Sztuki. Dołączyło z wystawą „Kolekcja w działaniu”. Wystawę tworzą przede wszystkim dzieła miejscowych artystów, szczególnie wrażliwych na wyzwania współczesności. W LKW Gallery, czyli TIRze znajdującym się pod wiaduktem można zobaczyć prace Julii Tymańskiej. Natomiast w oddziale Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Nowym Porcie można zobaczyć pięć krótkometrażowych filmów aktorskich nominowanych do Oscara, w tym „Sukienkę” w reż. Tadeusza Łysiaka – polskiego kandydata do prestiżowej nagrody.

Łodzianie będą mogli zwiedzać głównie wystawy, ale także wziąć udział w koncertach, wernisażach czy odwiedzić Lapidarium Detalu Architektonicznego. Tego dnia od godzin popołudniowych aż do pierwszej lub drugiej w nocy będzie można brać udział w bezpłatnych lub kosztujących 1 zł wydarzeniach kulturalnych, które organizuje w mieście niemal 40 instytucji.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy