Walki o Górski Karabach. Przed ich wybuchem do Azerbejdżanu przybyły setki syryjskich najemników

Artykuł
Walki o Górski Karabach.
konflikty.pl

Do Azerbejdżanu na cztery dni przed wybuchem walk w Górskim Karabachu przybyło kilkuset najemników z kontrolowanych przez Turcję terytoriów w Syrii - ujawnił w rozmowie z BBC jeden z bojowników. Portal zaznacza, że nie jest w stanie zweryfikować jego wersji.

Syryjczyk powiedział arabskiej redakcji BBC, że zwerbowano kilkuset mieszkańców syryjskich terytoriów, kontrolowanych przez Turcję i siły walczące z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem. To mężczyźni w wieku 17-30 lat. W poprzednią środę - na cztery dni przed wybuchem walk - przetransportowano ich samolotami do Azerbejdżanu i rozmieszczono w pobliżu tzw. linii rozgraniczenia.

Jak dodał, w poprzednim tygodniu dowódca jednej z dywizji Syryjskiej Armii Narodowej zaproponował im wyjazd do Azerbejdżanu, gdzie mieliby ochraniać posterunki wojskowe na granicy za wynagrodzenie do 2 tys. USD miesięcznie. - Nie wiedziałem, że będziemy musieli walczyć! - oświadczył rozmówca BBC.

Jak dodał, 27 września przewieziono ich na linię frontu, gdzie znaleźli się pod ostrzałem i ponieśli straty - czterech Syryjczyków zginęło. Abdullah poinformował, że na terytorium bazy, w której ich rozlokowano, widział ciała 10 innych najemników z Syrii i około 70 rannych.

Według niego, większość przewiezionych do Azerbejdżanu to osoby niezaprawione w walce, niewyszkoleni cywile. Już po pierwszych bojach chcieli wracać do domu, jednak nie pozwalają im na to, grożąc więzieniem - stwierdził.

Źródło tureckiej redakcji BBC w Syryjskiej Armii Narodowej przekazało, że do wyjazdu do Azerbejdżanu zgłosiło się około 1000 ochotników.

Jak zauważa BBC, wspierana przez Turcję Syryjska Armia Narodowa, Ankara oraz Baku odrzucają oskarżenia o przerzucenie najemników do Górskiego Karabachu, nazywając je "armeńską propagandą".

Reuters pisze, że od niedzieli, kiedy na nowo rozgorzały walki między siłami Azerbejdżanu a siłami Górskiego Karabachu, ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie, co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło, a setki zostały rannych. Są sprzeczne doniesienia stron co do bilansu ofiar. AFP pisze w sumie o 127 ofiarach śmiertelnych: 104 armeńskich żołnierzach i 8 cywilach oraz 15 azerbejdżańskich cywilach; przy czym Baku nie informuje o stratach wśród żołnierzy.

 

 

Źródło: rmf24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy