WHO: globalne zagrożenie związane z Omikronem bardzo wysokie

Artykuł
Eksperci WHO utrzymują, że konieczne są dalsze badania nad Omicronem
Fot. PAP/Paweł Supernak

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła w poniedziałek, że nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron stwarza „bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach”.

Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii Covid-19" - zauważa WHO, która w ramach doradztwa technicznego ponowiła apel do państw członkowskich ONZ o przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim priorytecie i zapewnienie planów łagodzenia skutków pandemii.

Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić w jakim stopniu Omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek. Nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję Omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie Covid-19 wywołane innym szczepem koronawirusa - dodano.

WHO poinformowała, że u osób zaszczepionych przeciw Covid-19 możliwe są przypadki zakażenia, ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy