W tym Znaku zwyciężysz – 40-lecie zwycięskiej obrony Krzyża w szkole w Miętnem

Portal TV Republika, wch 02-06-2024, 11:45
Artykuł
mat. nadesłany

Już za kilka dni, 7 czerwca, odbędą się uroczystości związane z 40-leciem zwycięskiej obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem w powiecie garwolińskim. Program obchodów obejmuje spotkanie młodzieży, Eucharystię, spotkanie absolwentów oraz wieczorne widowisko muzyczne skomponowane specjalnie na tę okazję. Prezydent RP Andrzej Duda objął jubileuszowe uroczystości w Miętnem patronatem honorowym, podkreślając tym samym rangę wydarzenia.

Obchody 40-lecia obrony Krzyża w Miętnem podzielone zostały na dwie części. Pierwsza z nich to Spotkanie Młodych przy Krzyżu. Rozpocznie się ono o godzinie 10:00 w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem i skierowane jest do młodzieży z diecezji siedleckiej. Druga część uroczystości obejmuje spotkanie absolwentów, którzy uczestniczyli w obronie Krzyża oraz wieczorne widowisko muzyczne. Widowisko jest otwarte dla wszystkich chętnych, a wstęp jest bezpłatny. W popołudniowo-wieczornej części obchodów swój udział zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Spotkanie absolwentów po 40 latach
Nieodłączną częścią rocznicowych uroczystości w Miętnem są od lat spotkania absolwentów – uczestników wydarzeń, którzy przed 40 laty stanęli w obronie Krzyża w szkole. Tak będzie także w tym roku. Spotkanie absolwentów odbędzie się o godzinie 16:00 w Zespole Szkół w Miętnem. Aby wziąć udział w spotkaniu konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Formularz zapisu dostępny jest na stronie internetowej parafii Miętne(https://parafiamietne.com.pl/blog/). Po spotkaniu, o godzinie 18:00 w Kolegiacie w Garwolinie odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta.

Widowisko muzyczne o Krzyżu
Wieczorna część uroczystości odbędzie się na placu szkolnym w Miętnem o godzinie 20:45. Po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się widowisko „Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu”. Zostało ono stworzone specjalnie na obchody 40-lecia obrony Krzyża w Miętnem. Za libretto odpowiada Ewa Lubacz i Lech Makowiecki, słowa do utworów napisał Lech Makowiecki, a muzykę skomponował Maciej Nieć. Na dwóch scenach wystąpią: Zofia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska, Ewa Lubacz, Marek Bałata, Paweł Piekarczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski, orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy, sekcja rytmiczna Macieja Niecia, połączone chóry z Garwolina, Kielc i Miętnego oraz Alternatywny Teatr Tańca LUZ.
Wstęp na wieczorne widowisko muzyczne jest bezpłatny.

Zwycięska obrona Krzyża w Miętnem
Czerwcowe uroczystości upamiętniają wydarzenia z przełomu 1983 i 1984 roku, które rozegrały się w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Ze ścian szkolnych sal i korytarzy zniknęły wówczas krzyże. Choć takie antychrześcijańskie działania prowadzone były w całej Polsce, to właśnie w Miętnem spotkały się one ze zdecydowanym sprzeciwem młodzieży i niewielkiej grupy nauczycieli. Po miesiącach niepewności i strajku krzyż wrócił do szkoły i dziś możemy mówić o zwycięskiej obronie. Jednak zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zapłacili cenę za sprzeciw wobec komunistycznego reżimu i obronę chrześcijańskiego symbolu – wyrzucenie ze szkoły i z pracy czy brak możliwości zdawania egzaminu maturalnego.

Więcej informacji o obronie Krzyża w Miętnem dostępne jest na stronie Instytutu Pamięci Narodowej: Miętne 1984 – posłuchaj relacji obrońców krzyża.

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i
Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II moduł: Popularyzacja nauki
POPUL/SN/0553/2023/01
"Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Lubelskiego” w ramach programu
„Warto być Polakiem” #Lubelskie #WartobyćPolakiem #KierunekLubelskie
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Angeli Terrae, Katedra Katechetyki Szczegółowej i
Współczesnych Form Przekazu Wiary KUL oraz Komitet Organizacyjny z przewodniczącą
panią poseł Marią Koc.

Program uroczystości Obchodów 40-lecia Obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem w dniu 7 czerwca 2024 roku

SPOTKANIE MŁODYCH
Kościół parafialny pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Miętnem
• 10:00 Zjazd i zawiązanie wspólnoty
• 10:30 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej
• 11:30 Czas świadectw
• 13:00 Eucharystia
OBCHODY JUBILEUSZOWE
• 16:00 Spotkanie Absolwentów – uczestników Wydarzeń Obrony Krzyża w Zespole
Szkół w Miętnem
• 18:00 Msza Święta w Kolegiacie w Garwolinie
• 20:45 Uroczystości na placu szkolnym – wystąpienia organizatorów i gości
• 21:00 Apel Jasnogórski
• Widowisko ,,Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu”
Libretto: Ewa Lubacz i Lech Makowiecki. Słowa: Lech Makowiecki. Muzyka: Maciej Nieć Na scenie wystąpią artyści: Zofia Nowakowska, Dorota Osińska, Anna Józefina Lubieniecka, Ewa Lubacz, Marek Bałata, Paweł Piekarczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski. Solistom towarzyszyć będą chóry: Chór Miasta Garwolina, Chór Rodzinny Kolegiaty w Garwolinie, Chór Parafii Miętne, Chór Miasta Żelechowa, Chór Garnizonowy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy i Alternatywny Teatr Tańca LUZ z Siedlec.

Źródło: mat. nadesłany

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy