„W punkt”. Bujara: To jest karygodne, że Poczta Polska wykorzystuje tę furtkę, podpisując umowy z tak dużymi sieciami jak Biedronka

Artykuł
Zapraszamy do obejrzenia całego materiału wideo
Fot. Canva

Gościem Ryszarda Gromadzkiego jest Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ "Solidarność". Tematem rozmowy był wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zakazu handlu w niedziele.

- My spodziewaliśmy się takiego rozstrzygnięcia. Na etapie pisania i składania tej ustawy do sejmu robiliśmy analizy. Sejm zlecił konstytucjonalistom opracowanie zgodność z konstytucją i z prawem europejskim, więc nie obawialiśmy się, że coś prawnie jest nie tak. Cieszymy się, że ta decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest w tym momencie kiedy wiele sieci próbuje tę ustawę omijać przez luki - powiedział.

Afera Poczty Polskiej i Biedronki

- Poczta Polska, jako spółka skarbu państwa podpisała ustawę z Biedronką i w tym momencie Biedronka stała się placówką pocztową. To jest karygodne. To jest brak etyki w biznesie - stwierdził.

- Można się obyć bez otwartych sklepów w niedzielę. Pracownicy mogą odetchnąć, spędzić czas z rodziną. To też wsparcie dla małych, rodzinnych przedsiębiorców. Dzisiaj w Polsce jest już tylko 20 proc. rodzimego handlu, a niedawno było 50 proc., ale ten trend zatrzymujemy - dodał.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

- Mam nadzieję, że w październiku ustawa wejdzie w życie. Z tego miejsca chciałbym powiedzieć, że wszystkie sieci, które wydały duże pieniądze na to, żeby stać się spółkami pocztowymi, to są to pieniądze, które poszły na marnę - oznajmił.

Szczepienia dla pracowników handlu

- Obowiązkowe szczepienia oburzają pracowników handlu. Uważamy, że nie możemy przymuszać Polaków do szczepień. Należy ich przekonać - tłumaczył. 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy