W górach nie ma niepełnosprawności, jest szacunek za wysiłek. Janek z zespołem Downa zdobywa szczyty

Artykuł
W Tatrach Janek był na większości szczytów i przełęczy dostępnych szlakami
Fot. Facebook/Tatromaniak

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa portal tatromaniak.pl przedstawił Janka, dwukrotnego zdobywcę Korony Gór Polski, Korony Sudetów, Włóczykija Sudeckiego, posiadacza Srebrnej Odznaki GOT za wytrwałość. Janek ma 14 la i zespół Downa.

W Tatrach Janek był na większości szczytów i przełęczy dostępnych szlakami, m.in. Rysach, Krywaniu, Sławkowskim Szczycie, Małej Wysokiej, Koprowym Wierchu, Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem, Czerwonej Ławce, Lodowej Przełęczy, Świnicy, Jagnięcym Szczycie.

„Dla ludzi, których spotykamy w górach, nie liczy się jego niepełnosprawność, tylko to, że jest tam na górze. To są nasze najlepsze chwile. Cieszy mnie to, że góry dają Jankowi tyle szacunku od innych ludzi i nikt nie pokazuje palcem ich niepełnosprawności, ale widzi ten wysiłek jaki wkładają na wejście. Często to powtarzam: tam, w górach nie ma niepełnosprawności, jest szacunek tytułem twojego wysiłku” – napisał Jarek, tata Janka.

Autorzy portalu tatromaniak.pl zachęcają do udostępniania posta i napisania pod nim kilku miłych słów. „Może doda siły innym rodzicom dzieci z Zespołem Downa, może zainspiruje ich do pokazywania im świata, zabierania w góry, po prostu dawania szczęścia” – czytamy w poście.

Źródło: tatromaniak.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy