W Wielkiej Brytanii spada liczba zakażeń. Środki ostrożności mogą pozostać

Artykuł
Wielka Brytania łagodzi restrykcje
Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Najniższą od pół roku liczbę zakażeń koronawirusem (1671) wykryto w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii. Szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab ostrzegł jednak, że niektóre środki ostrożności mogą pozostać nawet po zniesieniu restrykcji w czerwcu.

Poprzednio dobowa liczba wykrytych zakażeń poniżej 1700 była notowana 2 września 2020 roku. Co ważniejsze, podany bilans nie jest jednorazowym spadkiem, lecz potwierdzeniem trwającego od kilkunastu tygodni trendu. W ciągu ostatnich siedmiu dni stwierdzono 15,3 tys. infekcji, czyli o ponad 10 proc. mniej niż w poprzednich siedmiu.

Jeszcze bardziej spada liczba zgonów z powodu Covid-19. Wczoraj poinformowano, że w ciągu poprzedniej doby w Wielkiej Brytanii stwierdzono ich 14. To oznacza, że w kończącym się tygodniu były zaledwie dwa dni, w których dobowa liczba zgonów przekroczyła 20. Łącznie w ostatnich siedmiu dniach zarejestrowano ich 110, czyli o 31 proc. mniej niż w poprzednich siedmiu.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4,42 mln zakażeń, z powodu których zmarło 127 538 osób. To odpowiednio siódmy i piąty najwyższy bilans na świecie.

Decyzje dopiero zapadną

Spadające statystyki zakażeń i zgonów są efektem szybko prowadzonego programu szczepień. Do soboty włącznie w Wielkiej Brytanii podano ponad 49,8 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19, z czego 34,5 mln to pierwsze dawki, a ponad 15,3 mln – drugie. To oznacza, że przynajmniej jedną dawkę dostało już 65,5 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a obie – 29,1 proc.

Mimo poprawiającej się sytuacji minister spraw zagranicznych Dominic Raab ostrzegł, że niektóre środki ostrożności mogą pozostać nawet po 21 czerwca, gdy według rządowej mapy drogowej w Anglii powinny zostać zniesione wszystkie restrykcje w zakresie kontaktów społecznych.

Szef dyplomacji wskazał, że może to dotyczyć np. zasłaniania twarzy czy utrzymywania dystansu w niektórych sytuacjach, ale zastrzegł, że żadne decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte. Raab potwierdził też, że rząd rozważa rozszerzenie szczepień przeciw Covid-19 na uczniów szkół średnich, ale na razie w tej kwestii również nie podjęto decyzji.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy