W UE zaczęło się oszczędzanie. Komu zaleca się przykręcenie kurków?

Artykuł
canva.com

Tego można było się spodziewać. Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton zaleca mieszkańcom Francji i całej UE ograniczenie ogrzewania zimą o 2-3 stopnie w ramach oszczędzania energii. Urzędnik z Brukseli radzi też oszczędniejsze korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych.

- Usilnie radzę wszystkim moim francuskim rodakom i naszym współobywatelom europejskim, którzy włączają klimatyzator latem tego roku, aby nie ustawiali go zbyt wysoko, a zimą obniżyli ogrzewanie o dwa-trzy stopnie - powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w wywiadzie dla stacji BFM Business.

Pod koniec lipca Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie UE do zmniejszenia zużycia energii o 15 proc. do 31 marca 2023 roku w porównaniu ze średnią zużycia w ciągu ostatnich pięciu lat w sytuacji wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. - Zaproponowaliśmy te liczby, ponieważ znamy historię. W Japonii, kiedy doszło do katastrofy w Fukushimie, [...] Japończycy postanowili na chwilę zamrozić pracę swoich elektrowni jądrowych. (…). Zdecydowano wówczas, aby zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwach domowych o 15 proc. Polegało to na obniżeniu temperatury o 2-3 stopnie w okresie zimowym – wyjaśnił Breton.

Według unijnego komisarza jest to „wykonalne, ale trzeba być zdyscyplinowanym”.

Źródło: PAP, Twitter/@bfmbusiness

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy