Król ostrzega przed umową z Mercosurem. Rynek unijny zostanie zalany żywnością z Ameryki Południowej
Gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika byli Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz Adam Nowak, wiceminister rolnictwa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rozmawiano o zaplanowanych na wtorek protestach rolników, którzy sprzeciwiają się umowie handlowej pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur, podpisaniu porozumienia przez górników z Silesii oraz rozmowach pokojowych na Florydzie.
Szykuje się wielki protest rolników w Polsce
W opinii Piotra Króla z Prawa i Sprawiedliwości polscy rolnicy mają prawo się czuć oszukani z dwóch względów.
Od momentu wejścia do Unii rolnikom stawiane są ciągłe wymogi, począwszy od stosowania środków ochrony roślin, stosowanych nawozów tego jak mają wyglądać pomieszczenia dla zwierząt. Rolnicy rok po roku dostosowywali do tych wymogów. Na końcu zaś mówi im się, że teraz rynek unijny zostanie zalany żywnością z Ameryki Południowej. W krajach tych nie muszą przestrzegać tych wszystkich zasad jak w państwach członkowskich UE
- zauważył poseł PiS.
Próbuje się mamić polskiego rolnika jakimiś poprawkami. Domek z zapałek ma zatrzymać huragan
- dodał polityk.
Piotr Król przypomniał, że kraje Ameryki Południowej kupują duże ilości paliw i nawozów z kierunku rosyjskiego.
Adam Nowak z Polskiego Stronnictwa Ludowego zgodził się z rozmówcą wskazując na zagrożenie jakie stanowi umowa UE z krajami Mercosuru.
Będziemy polskiego rolnictwa bronić natomiast, jeśli są resorty, które twierdzą że inne gałęzie gospodarki na tym zyskają to trzeba te wyliczenia przedstawić
- stwierdził wiceminister rolnictwa.
Skuteczna presja górników na rząd Tuska
W programie "Gość Dzisiaj" rozmawiano również na temat porozumienia, które kończyło protest górników w Czechowicach-Dziedzicach. Minister energii Miłosz Motyka złożył obietnicę dotycząca podjęcia działań zmierzających do objęcia alokacją i świadczeniami osłonowymi pracowników zatrudnionych w PG Silesia.
Jeżeli większość podmiotów i obecny rząd idzie ramię w ramię z Unią Europejską i podejmuje fatalną decyzję o tym żeby kopalnie zamykać, odchodzić zupełnie od węgla i tworzy się jakieś warunki dla górników, którzy pracują w spółkach Skarbu Państwa, a tym ludziom się takich warunków odmawia to jest po prostu skandal
- powiedział polityk PiS-u.
Jak zauważył poseł Piotr Król pierwsze co powinien minister z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedzieć przepraszam panowie, że spędziliście święta pod ziemią.
To jest kolejna kompromitacja tego rządu niestety. Tak to należy oceniać, jeżeli ktoś się zdecydował na to żeby święta spędzić w kopalni to pokazuje jak bardzo był zdeterminowany jak bardzo się boi o swoją rodzinę
- zaznaczył polityk.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Frysztak znowu chciał zabłysnąć. Internautka: od parlamentarzysty nie oczekujemy kryminalnego slangu
System Homar-K z polskimi rakietami. "Nowe możliwości dla Wojska Polskiego i polskiego przemysłu obronnego"
Najnowsze
RCB ostrzega: prognozowane zawieje, zamiecie śnieżne i silny wiatr
Dzieci Solorza z coraz większą władzą w rodzinnych spółkach
Rosja zakończyła największy od lat jesienny pobór. Do wojska wcielono 135 tysięcy osób