Czy dojdzie do siłowego odbicia Trybunału Konstytucyjnego przez ludzi Tuska?
Politycy – goście programu „W punkt” rozmawiali w środę o projekcie uchwały Sejmu, która zakłada przeprowadzenie zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Zmian niezgodnych z prawem. Czy silni ludzie wejdą w najbliższych dniach do Trybunału i zmienią w nim legalne władze? Uchwała mówi też m.in., że obecnie istnieje konieczność wzmocnienia związków RP z sojusznikami w Europie i zachowania jednolitości UE.
Sejmowa uchwała była komentowana przez polityków, m.in. przez Tobiasza Bocheńskiego z Prawa i Sprawiedliwości.
Jest to nieprawdopodobne kuriozum. Unia Europejska nie ma nic do polskiego Trybunału i sama treść uzasadnienia do tej uchwały wskazuje na dwie rzeczy. Po pierwsze mamy do czynienia z przygotowywaniem zamachu na Trybunał Konstytucyjny, co oznacza, że możemy zobaczyć silnych ludzi, tak jak w przypadku Telewizji Polskiej swego czasu - mówił Tobiasz Bocheński.
Dodał, że podobne obrazki pamiętamy z siedziby KRS, gdzie także służby wtargnęły i siłą otwierały sejfy, aby pozyskać dokumenty będące własnością instytucji. Polityk drwił, że być może Ursula von der Leyen domaga się tego od Donalda Tuska, aby łatwiej można było procedować w Polsce prawo unijne. Gdyby Tusk miał „swój” Trybunał, z pewnością nie byłoby wyroku negującego ETS.
Niewątpliwie jest to zapowiedź zamachu na Trybunał Konstytucyjny – raz jeszcze podkreślił europoseł PiS.
Uchwała mówi także o tym, że na czele Trybunału stoi osoba nielegalnie pełniąca swoje stanowisko. Oznacza to, że szturm, który planują rządzący, będzie się wiązał ze zmianą Bogdana Święczkowskiego na nominata obecnej władzy.
Obejrzyj zapis programu i poznaj opinie pozostałych gości: Marka Wocha, Piotra Bakuna i Michała Nieznańskiego. Film dostępny na platformie Youtube.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X