Przejdź do treści
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Już od 30 listopada zapraszamy w każdą sobotę na rekolekcje adwentowe w naszej stacji

Źródło: Telewizja Republika

Zapraszamy na rekolekcje „Jak zadbać o dziś” prowadzone w oparciu o słowa ks. Piotra Pawlukiewicza, w omówieniu i interpretacji ks. Jerzego Jastrzębskiego. Ks. Jerzy Jastrzębski, przyjaciel ks. Pawlukiewicza, towarzyszył mu i wspierał w ostatnich latach życia, gdy ks. Piotr zmagał się z ciężką chorobą i cierpieniem.

Rekolekcje adwentowe oglądać będzie można na kanale Republika plus - w soboty o 13.20; powtórka o 15.20 (zaraz po Koronce do Miłosierdzia Bożego).

Rekolekcje w naszej stacji to wyjątkowa refleksja nad sensem wiary, cierpieniem, wytrwałością i gotowością na spotkanie z Bogiem. Wysłuchanie tych rekolekcji to okazja, by odnaleźć nadzieję w nawet najtrudniejszych momentach życia, ufając, że każdy dzień może być przepełniony Bożą obecnością.

W ramach rekolekcji ks. Jastrzębski przywołuje słowa ks. Pawlukiewicza o ludzkich dylematach: jak wytrwać w wierności Kościołowi, gdy życie stawia nas w obliczu bolesnych wyborów. Czy to w chwilach samotności, niepewności o przyszłość, czy tęsknoty za bliskimi – ks. Pawlukiewicz przypomina, że Kościół dostrzega perspektywę tamtego świata. Wierzący są zaproszeni do trwania, nawet gdy droga wydaje się trudna. To właśnie wiara w życie wieczne daje siłę, by podjąć wyzwania i trwać mimo przeciwności.

Rekolekcje „Dbaj o dziś!” wzywają również do czuwania i gotowości na powtórne przyjście Chrystusa, o czym przypominają fragmenty Ewangelii, w której Chrystus mówi o czasach Noego, czasach przed potopem. Jak radzić sobie z codziennymi pokusami? Jak nie ulec pragnieniu drogi na skróty, gdy perspektywa życia wiecznego wymaga cierpliwości? Wspólne rozważania pozwolą pogłębić gotowość serca na spotkanie z Bogiem, gdyż – jak uczy Ewangelia – czas Jego przyjścia nie jest nam znany.

Tematem kluczowym będzie również postawa pokory i ufności Maryi wobec Bożego planu. W tej cichej zgodzie na niełatwe decyzje ks. Pawlukiewicz widzi wzór dla każdego z nas. Rekolekcje będą okazją, by odkryć, jak w codziennym życiu, przez rozważanie Ewangelii, możemy budować głębszą więź z Bogiem, ucząc się cichej, pełnej ufności miłości, którą Maryja ukazuje światu.

Podczas rekolekcji zostaną poruszone również kwestie bliskości Boga w sakramencie Eucharystii, tak by każdy uczestnik mógł doświadczyć pełni Bożej obecności. Jako przykład przywołane zostają kobiety towarzyszące Jezusowi – kobiety, które w pełnym oddania i poświęcenia geście miłości stanowią wzór aktywnej służby wobec bliźnich.

Przyjdź, aby odnaleźć nowe siły i nadzieję. Rekolekcje „Dbaj o dziś!” są zaproszeniem do głębszej wiary, która umacnia wierność w chwilach próby i przypomina, że nawet najsurowsza nauka Kościoła jest drogą do spotkania z Bogiem w życiu wiecznym.

Oto jak wygląda droga tych rekolekcji:

Dzień pierwszy: Cierpliwe czekanie
Wraz z rozpoczęciem Adwentu, wkraczamy w czas oczekiwania – na Boga, na Jego odpowiedź i bliskość. Ks. Jerzy, odwołując się do słów ks. Piotra Pawlukiewicza, zaprasza nas do refleksji nad miłością, która potrafi cierpliwie czekać, nawet w cierpieniu. Wspominając liczne sytuacje, w których ks. Piotr towarzyszył ludziom zmagającym się z samotnością i stratą, stajemy przed pytaniem: czy potrafimy ocierać łzy innych i trwać, nie cofając się przed bólem? To dzień pełen refleksji nad nadzieją i współczuciem, które stają się światłem w mroku trudów codzienności.

Dzień drugi: Słuchaj, by wejść w świat Boga
Maryja, wzór pokornego słuchania, staje się przewodniczką w rozważaniach drugiego dnia. Wprowadza nas w swój świat - świat ciszy, rozmowy z Bogiem i kontemplacji Jego Słowa. Ks. Jerzy, nawiązując do słów ks. Piotra o Matce Bożej, przypomina, że to właśnie Maryja musiała przekazać apostołom opowieść o Zwiastowaniu, historie z dzieciństwa Jezusa. Odkryła przed apostołami swoje wnętrze, swoje cudowne człowieczeństwo. Opowiedziała o swoim rozważaniu Bożych tajemnic, o pytaniach i odpowiedziach.
To zachęta, byśmy i my, poprzez rozmowy, świadectwa i modlitwę, wprowadzali innych w świat wiary i stawali się świadkami Bożej obecności w codzienności.

Dzień trzeci: Każdy kocha Boga po swojemu
Droga do bliskości z Jezusem jest pełna różnorodności – i to właśnie piękno różnych dróg miłości ukazuje ten dzień rekolekcji. W centrum rozważań znajdują się postacie kobiet, które na różne sposoby pokochały Boga i oddały Mu swoje serca. Dlaczego Jezus potrzebował kobiet w swojej misji? Ks. Piotr Pawlukiewicz często przypominał, że to właśnie kobiety są mistrzyniami miłości całym sercem. Postacie Marii i Marty z Betanii, każda na swój sposób, uczą nas, że miłość może być zarówno kontemplacyjna, jak i czynna. 
Przywołane są także inne kobiety, które miały szczególne znaczenie w misji Jezusa: Maria z Betanii, która z miłością słuchała Jezusa, stając się wzorem słuchania i bliskości z Nim, Jawnogrzesznica, która obmywała stopy Jezusa łzami, dając przykład pokuty i miłości wyrażonej w czułości, Weronika, która w chwili męki podała Jezusowi chustę, aby otrzeć Jego twarz – gest pełen odwagi i współczucia.

Każda z tych kobiet jest przykładem miłości pełnej serca i zaangażowania. Uczą nas, że życie skoncentrowane na Jezusie, w codzienności, przyjmuje różne formy – od cichej kontemplacji po odważne akty miłosierdzia. Dzięki ich świadectwu uczymy się, że prawdziwa miłość do Boga to wybór całym sercem, który zmienia nas i świat wokół nas.

Dzień czwarty: Gdzie jest Twoje serce?
Rozważając słowa księdza Piotra Pawlukiewicza, wkraczamy w przestrzeń refleksji nad naszymi pragnieniami, marzeniami i tęsknotami. Skarb twój, gdzie serce twoje. Zadajemy sobie pytanie, gdzie tak naprawdę znajduje się nasze serce. Ksiądz Piotr przypominał, że bałagan w naszych pragnieniach prowadzi do chaosu w życiu – gonimy za chwilowymi przyjemnościami, a nasze serca wciąż tęsknią za prawdziwą miłością. Bóg chce uporządkować nasze wnętrze i ułożyć naszą mozaikę życia w piękne dzieło. Człowiek potrzebuje Boga. Tylko w Nim jest nasze spełnienie.

Dzień piąty: Czyj plan? Twój czy Boga?
Jest takie powiedzenie, że jeżeli chcesz Boga rozśmieszyć, to powiedz Mu, jaki masz plan. W życiu tak często snujemy plany, które wydają nam się najlepsze. Ale co, gdy Jezus przychodzi i burzy nasze schematy? Ks. Piotr Pawlukiewicz mówi o tym, jak Boży plan może przeobrazić nasze życie – nawet jeśli początkowo wydaje się trudny i niezgodny z naszymi oczekiwaniami.

Gdy na świat przychodzi Chrystus, stajemy przed pytaniem: Czy chcesz mieć dziecko? Przyjęcie Boga do serca jest jak przyjęcie dziecka w rodzinie - z chwilą narodzenia to dziecko staje się w domu najważniejsze. Przyjęcie planu Bożego może zrujnować twoje plany. Przyjęcie do serca Dziecka zmienia wszystko - o to Dziecko trzeba dbać, nie można go ranić, nie można zaniedbywać.

Dzień szósty: Boże spojrzenie na przeszłość i przyszłość
W ostatnim dniu rekolekcji robimy duchowy bilans – spojrzenie wstecz na to, co minione, i planowanie przyszłości z Bogiem. Ks. Piotr Pawlukiewicz zachęca, aby nie skupiać się wyłącznie na materialnych osiągnięciach, ale zobaczyć, jak wzrastała nasza miłość, pokora i relacja z Bogiem. To dzień zatrzymania się i zapytania: czy dziś kocham bardziej niż rok temu? Czy jestem bardziej opanowany i pokorny? Czy moje życie zbliża mnie do Boga? Tego dnia, przez refleksję nad minionym czasem, odnajdujemy nadzieję na przyszłość pełną miłości, wierności i piękna Bożych planów dla nas.

Zakończenie
Rekolekcje kończymy z pytaniem „Quo vadis?” – dokąd zmierzamy w naszym duchowym życiu? Z wdzięcznością za przeżytą drogę, stajemy przed Bogiem, pragnąc trwać w Nim przez kolejne dni naszego życia, pełni nadziei i nowej energii do czynienia dobra. Duch Święty, który odmienia serca, niech prowadzi nas ku obfitym owocom wiary, nadziei i miłości.

Źródło: Wydawnictwo Esprit i Serwis Esprit Audio, Republika

Wiadomości

#KlubRepubliki | o. dr Kotyński: ogromna ofensywa lewicowa dąży do wielkiego totalitaryzmu!

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Najnowsze

#KlubRepubliki | o. dr Kotyński: ogromna ofensywa lewicowa dąży do wielkiego totalitaryzmu!

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?