Hreniak w Republice mocno o Tusku: "Ta władza po prostu niszczy Polskę"
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Hreniak był porannym gościem Republiki. W rozmowie odniósł się m.in. do referendum w Krakowie, sytuacji wokół Sądu Najwyższego i prowokacji służb wobec naszej stacji. Polityk przekonywał, że obecny rząd traci społeczne poparcie, a kolejne decyzje władzy wywołują coraz większy sprzeciw Polaków.
„Przyjdzie pora także na Tuska”
Paweł Hreniak ocenił, że wynik referendum w Krakowie jest symbolicznym sygnałem osłabienia obozu rządzącego:
— To nie chodzi tylko o Kraków. To chodzi o różne bitwy, które dziś ta ekipa rządząca nieudolnie Polską przegrywa. Mam na myśli chociażby kwestie związane z marszem Solidarności. Ogromny sukces związku zawodowego i tych osób, które protestowały przeciwko temu, co się dzisiaj w Polsce dzieje. Mamy upadek naszych służb, problemy związane z budżetem państwa i służbą zdrowia. To wszystko składa się na pewną całość i to, co wydarzyło się w Krakowie, jest elementem pewnej fali, która doprowadzi do upadku tego rządu — mówił poseł PiS.
Poseł podkreślał również, że podobne procesy polityczne mogą objąć inne duże miasta rządzone przez samorządowców związanych z obozem liberalnym:
— We Wrocławiu były dwie próby zbiórki podpisów pod referendum dotyczącym odwołania Jacka Sutryka. Za pierwszym razem udało się zebrać 35 tysięcy podpisów, potrzebne było 46 tysięcy. Ale myślę, że ta fala przyjdzie również na Jacka Sutryka, który jest skandalicznie złym prezydentem Wrocławia. Takich prezydentów nominowanych przez tę władzę jest naprawdę dużo i przyjdzie na nich również pora, a także na Donalda Tuska — stwierdził polityk.
Duża część rozmowy dotyczyła nominacji sędziego Zbigniewa Kapińskiego na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Hreniak przyznał, że decyzja prezydenta budzi w jego środowisku wątpliwości ze względu na przeszłość sędziego:
— Ten kandydat ma poważną rysę na swoim życiorysie. Chodzi o udział w procesie lustracyjnym Lecha Wałęsy, gdzie orzeczono, że nie ma podstaw, by twierdzić, że był on Bolkiem. Dzisiaj wiemy doskonale, że to nieprawda. Są dokumenty, są podpisy, są dowody na współpracę z bezpieką. Profesor Sławomir Cenckiewicz wielokrotnie o tym mówił i dlatego ten życiorys jest dla nas problemem — powiedział Herniak.
Jednocześnie poseł zaznaczył, że prezydent mógł kierować się także późniejszymi orzeczeniami sędziego:
— Być może pan prezydent wie więcej niż my. Być może brał pod uwagę także późniejsze decyzje sędziego Kapińskiego, między innymi te dotyczące statusu prokuratora Barskiego. Po owocach ich poznacie i zobaczymy, jak będzie pełnił swoją funkcję — mówił.
W rozmowie wielokrotnie powracał temat Lecha Wałęsy oraz oceny jego przeszłości:
— Musimy bardzo głośno mówić o tym, kim był Lech Wałęsa. To nie jest postać kryształowa. Współpracował z bezpieką, są dokumenty, brał pieniądze i je kwitował. To jest prawda historyczna i nie można jej zamazywać. Donald Tusk i jego środowisko zrobią wszystko, żeby ten mit utrzymywać, ale naszym obowiązkiem jest mówić prawdę — podkreślał poseł PiS.
Polityk odniósł się również do serii fałszywych alarmów i działań służb wobec Republiki:
— Jakby nie było, jedna i druga wersja jest kompromitująca. Albo służby są kompletnie nieudolne, albo szukają tak, żeby nie znaleźć sprawców. Jedno i drugie oznacza, że ministrowie odpowiedzialni za bezpieczeństwo powinni odejść. Mam na myśli ministra Kierwińskiego, ministra Siemoniaka i samego Donalda Tuska, który ich tam wstawił — mówił Hreniak.
Poseł przekonywał również, że wraz z pogarszającą się sytuacją polityczną i gospodarczą nasilą się ataki na opozycję i media krytyczne wobec rządu:
— Im gorzej będzie się działo u Tuska, tym bardziej będzie atakowana Republika i opozycja. Donald Tusk zamiast rozwiązywać problemy Polaków szuka dziś wroga politycznego. Padło na Republikę, bo patrzy władzy na ręce, i na opozycję, bo może wygrać kolejne wybory i tę władzę rozliczyć — stwierdził polityk PiS.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze
Układ kolesiostwa rozbity w pył. Historyczny sukces krakowian w walce z systemem
HIT DNIA
„Jacek Murański, postać znana”. Dziś "rocznica" głośnego wywiadu Tuska [WIDEO]
Potężny cios dla KO w Krakowie. Jak odwołanie Miszalskiego wpłynie na upadek rządu Tuska?