Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
11:09 Katowice: Akt oskarżenia ws. wypadku drogowego, w którym zginęła matka z dzieckiem
10:42 Pakistan: Autokar spadł do skalistego wąwozu; co najmniej 40 zabitych
09:07 CKE: ósmoklasiści zdobyli średnio 65 proc. punktów z polskiego i 55 proc. z matematyki
08:33 Indonezja: Wojsko odnalazło ciało amerykańskiego pilota zabitego przez separatystów
08:24 Zachodniopomorskie: Urzędnicy oskarżeni o korupcję, niedopełnienie obowiązków i płatną protekcję
07:47 Świat: Ceny miedzi w Londynie rosną, bo oddala się podwyżka stóp procentowych w USA
07:24 Ukraina: Liczba ofiar ataków Rosji na Kijów wzrosła do 30
07:06 Policja: w czwartek utonęły cztery osoby, a od początku czerwca już 70
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 566. Klub „Gazety Polskiej” w Łazach (woj. śląskie)
Wydarzenie Informujemy, że reaktywował się Klub „Gazety Polskiej” Białystok (woj. podlaskie)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Krzywińskim, prezesem Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, 10 lipca, godz. 17:00, Sanktuarium N.M.P w Chełmie, Wieczernik, ul. Lubelska 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Hajnówka zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem, Bezpartyjni Samorządowcy, 10 lipca, godz. 17:00, Akademia Przyrody, ul. Parkowa 8, Hajnówka
Wydarzenia dnia Klub „Gazety Polskiej” w Ostródzie zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Andrzejem Śliwką, 7 lipca, godz. 18:00, ul. Jagiełły 12, Hotel Elektor w Morągu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytowie zaprasza na spotkanie otwarte z Michałem Kowalskim Posłem na Sejm RP do Mądrzechowa k. Bytowa w dniu 10 lipca 2026 r. na godz. 15.00, ul. Sportowców 19, świetlica wiejska
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Pucku oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z posłem Patrykiem Wichertem. 8 lipca (środa), o godz. 18:00 w Harcerskim Ośrodku Morskim. Po spotkaniu odbędzie się Msza za Prezydenta RP w puckiej farze

Dziennikarze Republiki o roli stacji, debatach prezydenckich i próbach podważania wyniku wyborów

Źródło: Telewizja Republika

W trakcie XX Zjazdu Klubów Gazety Polskiej odbył się w sobotę panel dziennikarzy dobrze znanych z naszej anteny. Rozmawiano m.in. o tym jak zmienił się rynek medialny po rekordowych wzrostach oglądalności naszej stacji, a także o zakończonej kampanii i o powyborczych scenariuszach na przyszłość.

Sakiewicz: widzowie mają pilota, którym mogą zmienić stację; władza ma pilota, którym może wyłączyć stację

Panel rozpoczął prezes naszej stacji i redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz. Mówił o roli telewizji Republika na obecnym rynku mediów w Polsce.

Wszędzie tam, gdzie dociera Republika, wszędzie tam gdzie Polacy mają realny wybór, tam (…) ludzie głosują według swoich poglądów. To nie jest tak, że ktoś o radykalnie lewicowych poglądach zagłosuje na Nawrockiego czy na Konfederację i odwrotnie (…). Generalnie rzecz biorąc ludzie wybierają zgodnie ze swoimi poglądami, tzn. tak jakby trochę ktoś im przemył te szybkę w telewizorze i zaczynają dostreegać świat takim, jaki on jest i dokonują wyborów zgodnie ze swoim interesem, ze swoimi poglądami" - przekonywał naczelny Republiki i Gazety Polskiej.

 

Sakiewicz dodał, że takie wybory wykonywane są przez Polaków wówczas, kiedy mają realne rozpoznanie, a realnego rozpoznania dokonują dzięki temu czym jest przejrzysty system medialny. Polacy dostali ofertę bycia w świecie, w którym można się poruszać w prawdzie. A jeśli coś im się nie podoba, to mogą zmienić kanał.  Dodał też, że władza ma zupełnie innego pilota. Pilota, którym stację można wyłączyć.

 

Katarzyna Gójska: chcą zrobić z Karola Nawrockiego neoprezydenta

Dziennikarka Republiki i Gazety Polskiej zauważyła, że po raz pierwszy w kampanii wyborczej prymu nie wiodły media publiczne, a starły się ze sobą media prywatne reprezentujące różne poglądy, nie zarządzane przez polityków. Gójska podkreśliła jak ważne jest istnienie tak dużej, propolskiej telewizji, jaką jest Republika. Stacji, w której z dnia na dzień nie dojdzie do wymiany załogi albo nagle nie zmieni swojego profilu. 

Tamta strona, (…) postkomuniści, zawsze mieli takie swoje telewizje. (…) Zawsze mieli swoje telewizje, które były im przypisane, zawsze mogli swój punkt widzenia przedstawiać. Strona konserwatywna w Polsce takich mediów nie miała. (…) I dziś dzięki telewizji Republika wyrosły też inne telewizje prawicowe, i to można powiedzieć – dobrze" - przekonywała dziennikarka.

 

Katarzyna Gójska odniosła się także do kampanii prezydenckiej, która – wg dziennikarki – wcale się nie skończyła. „W tej chwili toczy się walka o to, żeby te wybory rzeczywiście się ucieleśniły, czyli żeby prezydent elekt stał się prezydentem RP”. Dodała, że obecna władza chce uczynić z Karola Nawrockiego neoprezydentem, którego władza będzie obchodzić, którego otoczy kordonem bezprawia i będzie chciała obedrzeć prezydenta ze wszystkich możliwości prawnych, które urząd prezydenta ma.

 

Prof. Cenckiewicz alarmował już kilka miesięcy temu

Przypomnijmy, już kilka miesięcy temu prof. Sławomir Cenckiewicz mówił na antenie Republiki, że scenariusz, że aktualna władza nie zaakceptuje ew. wygranej Karola Nawrockiego i będzie próbowała unieważnić wybory, jest bardzo realny. Naukowiec w trakcie panelu zwrócił uwagę na to, że podważenie mandatu Nawrockiego nastąpiło ok. 2 tygodnie po drugiej turze.

Sekciarze od Romana Giertycha rozpoczęli to stosunkowo wcześnie. Myślę, że w ostatnich dniach (…) wydarzyło się coś zupełnie nowego. Tzn. do tego chóru dołączył Donald Tusk, a już dzisiejszy jego wybryki (…), w którym jednoznacznie stwierdził, że wyniki wyborów są inne niż te, które wszyscy znamy, (…) jest sytuacją zupełnie bez precedensu. I to jest jakiś moment przełomowy. (…) Myślałem, że przed 1, 2 czerwca, po tych pierwszych dwóch tygodniach oni nie zakwestionują tego wyniku wyborczego. (…) W sytuacji w której premier dzisiaj bardzo wyraźnie, jak rozumiem, retorycznie pyta prezydenta Dudę, Jarosława Kaczyńskiego i Karola Nawrockiego, czy chcieliby poznać prawdziwy wynik wyborów, jest zmianą tej sytuacji” – mówił prof. Cenckiewicz.

 

Naukowiec dodał, że nie wie co zrobi obecna władza, jednak podkreślił, że na dziś wyłamuje się marszałek Sejmu i wyłamuje się lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. I to należy docenić. Podkreślił także, że ze scenariusza podważania ważności wyborów wyłamuje się także część kartelu medialnego. 

 

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X