W Rosji nawet za to można stanąć przed sądem...

Portal TV Republika, kk 21-05-2024, 18:15
Artykuł
lenta.ru

25-letni Rosjanin został ukarany przez sąd grzywną w wysokości 50 tysięcy rubli (553 dolarów) za „dyskredytowanie” rosyjskiej armii poprzez farbowanie włosów na kolory przypominające ukraińską flagę - poinformował niezależny rosyjski portal Mediazona.

Zdjęcia mężczyzny opublikowane w internecie pokazują krótko ostrzyżone włosy w kolorach jasnoniebieskim, zielonym i żółtym. Niebieski i żółty to kolory flagi Ukrainy.

Sprawa miała początek w kwietniu, kiedy 25-latek został napadnięty późnym wieczorem w drodze z pracy do domu. Napastnicy ukradli mu wówczas telefon komórkowy i pobili. Kiedy zgłosił się na policję, funkcjonariusze zauważyli jego włosy, a właściwie ich kolor, i z miejsca oskarżyli go o „dyskredytację” armii – podał portal Mediazona. „Propaganda wizualna wyraźnie wyrażała negatywny stosunek do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej” – cytuje Mediazona policyjny raport. Jednocześnie policjanci wręczyli mu wezwanie do stawienia się w punkcie poboru do wojska, które jednak wycofali, gdy oznajmił im, że jest transpłciowy.

W sądzie mężczyzna zaprzeczył, jakoby kolor jego włosów był wyrazem protestu. Zapewnił, że nie wspiera ani Ukrainy, ani rosyjskiej armii, a włosy farbuje na jaskrawe kolory od dawna. Sąd uznał jednak go za winnego zniesławienia rosyjskich sił zbrojnych i ukarał go grzywną.

Agencja Reutera przypomina, że od czasu rozpoczęcia w lutym 2022 roku przez Moskwę inwazji na Ukrainę w Rosji zatrzymano ponad 20 tysięcy osób za antywojenne nastawienie, a ponad 900 postawiono zarzuty karne.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy