W Polsce powstanie 10 reaktorów jądrowych. Wiemy, gdzie je wybudują!

Artykuł
canva.com

Za kilka lat w Polsce będzie działać co najmniej 10 małych elektrowni atomowych. List intencyjny dotyczący budowy elektrowni na Dolnym Śląsku, składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 200 MW podpisały Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, DB Energy i Last Energy Polska.

Porozumienie to kontynuacja działań z początku czerwca 2022 r. Wtedy spółki podpisały protokół uzgodnień w zakresie rozwoju SMR (ang. Small Modular Reactors) na rzecz zakładów przemysłowych.

Dziś głośno jest o globalnych problemach z brakiem energii, a potencjalni inwestorzy mają coraz częściej utrudnienia z dostępnością energii i gazu w ilościach, których potrzebują. - Nowe rozwiązanie może pozwolić na bezpieczne, stabilne i bezemisyjne źródło energii dla fabryk zlokalizowanych na terenie Strefy. Robimy kolejny krok nie tylko w stronę zielonej energii, ale też wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego – powiedział prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek.

Polska jest jednym z pierwszych państw, w których Last Energy planuje wdrożyć opracowaną technologię SMR. - Cieszymy się, że Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wyraziła swoje zainteresowanie naszą technologią, a także chęć podpisania długoterminowego kontraktu na odbiór wyprodukowanej energii. Przed nami proces identyfikacji potencjalnych lokalizacji, a następnie potwierdzenie założeń projektowych – wskazał szef Last Energy Polska Damian Jamroz.

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@LegnickaSSE

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy