„W Europie i NATO jest wystarczająco miejsca dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. W Polsce macie sojusznika”

Artykuł
Wywalczona wolność nie jest dana raz na zawsze - powiedział Andrzej Duda
Fot. prezydent.pl

Para Prezydencka uczestniczy w obchodach Dnia Niepodległości Gruzji. Prezydent Andrzej Duda jest jedynym prezydentem innego kraju, który bierze w nich udział. Jako honorowy gość zagraniczny wygłosi swoje wystąpienie. W 2021 r. Gruzja świętuje 30. rocznicę odzyskania niepodległości.

W czwartek zaplanowane są rozmowy polityczne Andrzeja Dudy z władzami Gruzji, w tym z Prezydent Salome Zurabiszwili. – Prezydent chce w trakcie rozmów potwierdzić polskie zaangażowanie w bezpieczeństwo regionalne zarówno dotyczące basenu Morza Czarnego, jak samej Gruzji i całego Kaukazu – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

W marcu br. Andrzej Duda odbył wideorozmowę z Prezydent Zurabiszwili – tematami była sytuacja wewnętrzna w Gruzji oraz współpraca dwustronna szczególnie w ramach euroatlantyckiej drogi Gruzji.

W 2018 roku Prezydent RP odwiedził Tbilisi, gdzie wraz z innymi przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji.

Andrzej Duda odwiedził Gruzję także w 2017 roku. Wraz z ówczesnym prezydentem tego państwa podpisał deklarację upamiętniającą 25-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. W deklaracji zaznaczono m.in., że Polska w pełni popiera gruzińskie aspiracje do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy