W Chorwacji odbyła się manifestacja przeciw zakazowi małżeństw homoseksualnych. Jutro referendum

Artykuł
Quinn Domborwski/flinkr.com/CC

W przeddzień niedzielnego referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji poprawki, która będzie oznaczała zakaz małżeństw homoseksualnych, dziś ponad tysiąc osób manifestowało w Zagrzebiu na rzecz prawa do zawierania takich małżeństw.

Manifestanci zgromadzili się w centrum stolicy Chorwacji skąd ruszyli w stronę parlamentu z okrzykami "Konstytucja to nie zabawka!".

- Czy jesteś za wprowadzeniem do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety?  - brzmi pytanie, na które Chorwaci mają odpowiedzieć w referendum zwołanym przez stowarzyszenie pod nazwą "imię rodziny".

Pod żądaniem przeprowadzenia tej konsultacji zebrano 740 000 podpisów. Stanowi to 20 proc. chorwackiego elektoratu.

W 2003 roku Chorwacja przyznała parom tej samej płci identyczne prawa jak parom heterseksualnym żyjącym w wolnych związkach, co oznaczało m.in. uznanie wspólnoty majątkowej takich związków.

Kościół katolicki w tym liczącym 4,2 miliona kraju, przyjętym nie dawno do Unii Europejskiej, wyraził pełne poparcie dla inicjatorów referendum, przeciwko któremu wypowiedzieli się zarówno premier Chorwacji, socjaldemokrata Zoran Milanović, jak i prezydent Ivo Josipović oraz centrolewicowe partie rządzącej koalicji.

Milanović określił inicjatywę stowarzyszenia "W imię rodziny" jako "homofobiczną", "antychrześcijańską" i podyktowaną "złą wolą".

Główna partia opozycyjna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna i inne ugrupowania konserwatywne oraz Kościół katolicki, podobnie jak większość innych grup wyznaniowych, wezwali do głosowania "tak" w referendum.

Rząd wystąpił w ubiegłym miesiącu z propozycją wprowadzenia zmian legislacyjnych, które w przyszłości pozwoliłyby uniknąć referendów w sprawach dotyczących praw mniejszości i które wprowadzałyby minimalny próg uczestnictwa w referendach zmierzających do zmiany ustawy zasadniczej.

Niedzielne referendum będzie ważne niezależnie od tego, jaki procent chorwackich wyborców weźmie w nim udział.

Parlament musiał ogłosić referendum, gdy ugrupowanie "W imieniu Rodziny" zebrało ponad 740 000 podpisów zwolenników jego przeprowadzenia.

Według ogłoszonych w piątek wieczorem wyników sondażu przeprowadzonego przez chorwacką telewizję publiczną HTV w referendum weźmie udział 72 proc. uprawnionych do głosowania. 59 proc. opowie się za wprowadzeniem poprawki do konstytucji niepozwalającej na uznawanie związków osób jednej płci, a 31 proc. będzie przeciwko zmianom w konstytucji.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy