VI Europejski Kongres Samorządów już 6-7 grudnia w Mikołajkach

Artykuł
VI Europejski Kongres Samorządów odbędzie się 6-7 grudnia w Mikołajkach
Fot. Facebook/Forum Ekonomiczne

6-7 grudnia 2021 roku w Mikołajkach odbędzie się VI Europejski Kongres Samorządów. Mazurski kurort na dwa dni stanie się centrum wymiany myśli i doświadczeń przedstawicieli europejskich regionów.

Jak informuje organizator wydarzenia, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Wielostronna i bezpośrednia współpraca regionów i miast europejskich w sferach społecznych i ekonomicznych rozwinęła się w ostatnich latach do poziomu, który wywiera istotny wpływ na politykę i gospodarkę nie tylko poszczególnych państw, ale także całego kontynentu.

Europejski Kongres Samorządów, to najważniejsze wydarzenie w Polsce poświęcone polityce regionalnej. Kongres ma już ugruntowaną pozycję. Regularnie przyciąga najważniejsze postacie krajowych i zagranicznych samorządów, władz centralnych oraz biznesu. W poprzednim, V EKS udział wzięło około 2300 uczestników z niemal 40 krajów, w tym ponad 100 dziennikarzy. Do 2019 r. kongres odbywał się w Krakowie. W tym roku po raz pierwszy samorządowców z całej Europy gościć będą mazurskie Mikołajki. Głównym partnerem wydarzenia będzie Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Hasłem przewodnim tegorocznego kongresu będzie „Europa po pandemii: Jak odbudować lokalną gospodarkę?”. Wśród najważniejszych tematów, które będą omawiane podczas paneli znajdą się : finansowanie rozwoju regionów, smart-rozwiązania, współpraca transgraniczna oraz tworzenie sprzyjających warunków dla inwestycji. Program merytoryczny konferencji obejmuje ponad sto wydarzeń, które zostały podzielone na ścieżki tematyczne, takie jak m.in. Biznes i Zarządzanie, Innowacje, Społeczeństwo, Współpraca Międzyregionalna czy Zrównoważony Rozwój.

Wśród rozlicznych bloków programowych, paneli dyskusyjnych, raportów, warsztatów, wykładów i prezentacji podzielonych znajdą się takie zagadnienia jak: „Regiony w nowej perspektywie finansowej", „Przyszłość Europy, a rozwój zrównoważony. Czy chodzi tylko o poziom czynnika PKB?", „Recepta na sukces ekonomiczny regionu: nauka, przemysł czy usługi?", „Miasto 5G – czy czeka nas technologiczna rewolucja miast przyszłości?", „Inteligentne i ekologiczne budownictwo – perspektywy rozwoju".

Organizatorzy zapowiadają udział w tegorocznym Kongresie blisko 2 tys. gości – samorządowców, przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, kultury, NGO, mediów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

eks

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy