Ustawa antylichwiarska. Ziobro: ucywilizuje system udzielania pożyczek

Artykuł
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Fot. PAP/Piotr Nowak

Ustawa antylichwiarska ucywilizuje system udzielania w Polsce pożyczek. Polacy będą realnie przez państwo chronieni - mówił we wtorek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Podczas konferencji szef resortu sprawiedliwości poinformował, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt kompleksowej ustawy ws. przeciwdziałania lichwie.

Jak podkreślił Ziobro, projekt cywilizuje system udzielania w Polsce pożyczek i sprawia, że Polacy będą realnie przez państwo chronieni.

Według niego projektowana ustawa skończy z tym eldorado, które szeroko miało miejsce i działało całkowicie bezkarnie w obszarze polskiej jurysdykcji, polskich sądów za sprawą zwłaszcza nowelizacji z 2011 roku, za które odpowiadał rząd Platformy Obywatelskiej.

Mam nadzieję, że ten projekt, jeśli zostanie uchwalony, mimo oporu i sprzeciwu części środowisk zainteresowanych utrzymaniem status quo, będzie dowodem i świadectwem, że polski rząd troszczy się o sytuację Polaków, zwłaszcza tych, którzy znajdują się w sytuacji czasami nadzwyczajnej, czasami przymusowej, muszą sięgać po szybką pożyczkę, szybką gotówkę, ale korzystanie z takiej możliwości ofert na rynku nie będzie związane z gigantycznym ryzykiem utraty całej majątku, dorobku życia, utraty dachu nad głową - mówił minister.

Ziobro mówił, że z inicjatywy resortu sprawiedliwości weszły już w życie (w ubiegłym roku-PAP) zapisy dotyczące wykluczenie przewłaszczenia mieszkania na zabezpieczenie pożyczki, co - jak podkreślał - było masowym procederem.

Wprowadziliśmy ograniczenie, które nie pozwala na egzekwowanie długu z nieruchomości, jeśli nie zostanie przekroczony wysoki próg zadłużenia, bo wcześniej była wolna amerykanka i na podstawie symbolicznego zadłużenia można było licytować czyjeś mieszkanie - powiedział.

Resort sprawiedliwości informuje, że głównym założeniem projektu odnoszącym się do kwestii antylichwiarskich jest określenie maksymalnych kosztów odsetkowych i pozaodsetkowych oraz obniżenie tych kosztów. Zgodnie z projektem pozaodsetkowe koszty według zapisu Kodeksu cywilnego w całym okresie spłaty pożyczki nie będą mogły być wyższe aniżeli 25 proc. całkowitej kwoty danej pożyczki. Z kolei w przepisach o kredycie konsumenckim przewidziano obniżenie limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu w całym okresie kredytowania z obecnych 100 proc. kwoty kredytu – do wysokości 45 proc. tej kwoty.

Ponadto - jak dodaje MS - projekt ma na celu przeciwdziałanie negatywnemu zjawisku tzw. rolowania kredytu - chodzi o sytuacje, gdy składa się konsumentowi, który już zaciągnął kredyt, ofertę kolejnego kredytu, co w rezultacie prowadzi do tego, że klient wpada w spiralę długów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy