Urodziny płk. Ryszarda Kuklińskiego – II Rajd Motocyklowy

Artykuł

W tym roku już po raz drugi odkrywamy rodzinne strony płk. Ryszarda Kuklińskiego. Inicjatywa ma na celu poznane korzeni rodzinnych bohatera a przez to lepsze zrozumienie motywów, jakimi się kierował podejmując samotną walkę z Imperium Zła, czyli przekazując USA informacje o doktrynie obronnej Układu Warszawskiego.

Impreza nosi tytuł "Urodziny płk. Ryszarda Kuklińskiego". Cieszymy się, że w tym roku wsparli nas wspaniali Polacy: Karolina Kaczorowska, żona śp. Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz  Andrzej
Pilecki, syn Rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomysłodawcą urodzin i głównym organizatorem  jest Robert Grudzień, honorowy obywatel Stromca, znany muzyk, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej, autor ogólnopolskich projektów historyczno – artystycznych, a prywatnie spokrewniony z rodziną Kuklińskich. W ramach "Urodzin …" zapraszamy do malowniczych wiosek, z których wywodzą się przodkowie płk Ryszarda Kuklińskiego. W Starej Wsi i Niedabylu (gmina Stromiec, pow. białobrzeski) mały Rysiek spędzał wakacje, a jako nastolatek ukrywał się w czasie okupacji, kiedy był zagrożony aresztowaniem przez gestapo. W tych okolicach od ponad 200 lat mieszka rodzina ojca – Kuklińscy, w pobliskim Bobrku i Duckiej Woli wychowywała się jego matka – Anna z domu Kotaniec.

W tym roku uroczystości odbędą się po raz drugi. Już w najbliższy weekend, czyli 05 – 07. 2015 wyruszy II Rajd Motocyklowy im. płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wydarzenie rozpoczyna się przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie, następnie uczestnicy zwiedzą Izbę Pamięci płk. Kuklińskiego i jego grób na Powązkach.

W rodzinnych stronach bohatera odwiedzą Stromiec, Ducką Wolę, Bobrek, Niedabyl, Starą Wieś - miejscowości skąd pochodzili jego rodzice Ryszarda Kuklińskiego.

W programie spotkania z przyjaciółmi i osobami pamiętającymi bohatera, wystawa i prelekcja o rodzinie Kuklińskich z parafii Stromiec. Rajd zakończy msza św. w kościele w Stromcu, gdzie został ochrzczony ojciec bohatera i zapalenie zniczy przed posadzonym w ubiegłym roku Dębem Wolności im. płk Ryszarda Kuklińskiego.

Tydzień później – 14.06 – odbędzie się koncert dedykowany pamięci bohatera i jego przodków. Tym razem Robert Grudzień znany muzyk i kompozytor zaprosił do Stromca Bogusława Morkę, światowej sławy tenora. Koncert poprzedzi Msza św. w intencji bohatera i jego rodziny. Później zaplanowano tradycyjny tort urodzinowy oraz spotkanie rodziny i przyjaciół oraz sympatyków płk. Kuklińskiego. Wieczorem w parafii Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie w Warszawie odbędzie się koncert zatytułowany "Jack Strong bohater świata.
Kamień z pól Ojców naszych". Wystąpią: Jerzy Zelnik - recytacja, Anna Zagdańska – mezzosopran,
Anna Drela - słowo wiążące. Honorowym gościem będzie Roman Barszcz, przyjaciel bohatera. Koncert rozpocznie się o 19.00.

Partnerami tegorocznych uroczystości są: Parafia MB Królowej Polski w Warszawie, Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Zakład Doskonalenia Zawodowego Szkoły w Radomiu, Wójt Gminy Stromiec, parafia pw. Św.Jana Chrzciciela w Stromcu, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, OSP Stromiec, Nadleśnictwo Dobieszyn, American Corner Radom.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy