Urodziny bohatera. Gen. bryg. Jan Podhorski ps. „Zygzak” ma sto lat

Artykuł
Podczas kampanii wrześniowej walczył jako ochotnik w batalionie Obrony Narodowej
Fot. facebook/StadionowiOprawcy.net, twitter/nsz_1942

Gen. bryg. Jan Podhorski ps. „Zygzak” świętuje dzisiaj 100. rocznice urodzin. To żołnierz Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień katowni UB.

Jan Podhorski urodził się w Budzyniu. Jego ojciec Maksymilian był powstańcem wielkopolskim, który został odznaczony Krzyżem Walecznych. Matka, Magdalena z domu Marciniak, pochodziła z rodziny włościańskiej. W 1927 r. rodzina zamieszkała w Rakoniewicach w powiecie wolsztyńskim.

Gen. bryg. Jan Podhorski ps. „Zygzak” to polski działacz konspiracyjny, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku. W trakcie kampanii wrześniowej walczył jako ochotnik w batalionie Obrony Narodowej. Natomiast w okresie II wojny światowej był członkiem Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej. Walczył również w powstaniu warszawskim, działał w powojennej konspiracji antykomunistycznej za co był represjonowany oraz więziony przez władze stalinowskie w więzieniu we Wronkach.

Podhorski od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną na terenie naszego kraju. „Zygzak” odbywa kilkanaście spotkań przede wszystkim z młodzieżą. Jest jednym z honorowych patronów, odbywających się od 2012 roku uroczystości związanych z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Źródło: facebook/StadionowiOprawcy.net, gov, 1944

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy