Przejdź do treści
22:10 Turcja: Służby dotarły do wraku samolotu, którym leciał szef sztabu armii Libii Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad - przekazał we wtorek minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya. Wcześniej informowano, że z samolotem utracono kontakt radiowy
21:20 Watykan: Papież Leon XIV zaapelował we wtorek o 24-godzinny świąteczny rozejm na Ukrainie i na całym świecie. Wyraził zarazem smutek, że Rosja możliwość takiego rozejmu już odrzuciła
20:15 Wyspecjalizowane w poszukiwaniu ludzi psy nie wskazały na obecność człowieka pod gruzami zawalonego budynku w miejscowości Besiekierz Nawojowy w woj. łódzkim. Prawdopodobną przyczyną katastrofy był wybuch butli z gazem
19:20 Prezydent USA Donald Trump oznajmił we wtorek, że dziennik „New York Times” stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Nazwał tę nowojorską gazetę „wrogiem narodu”
18:26 Francja: Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu, uchwaliła we wtorek ustawę specjalną, przedłużającą zapisy tegorocznego budżetu na przyszły rok. Wcześniej parlamentarzyści nie zdołali dojść do konsensusu w sprawie ustawy budżetowej na 2026 rok
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Unia zaproponuje USA zniesienie większości taryf importowych

Źródło: Wikipedia/ Ralf Roletschek/Creative Commons

Podczas negocjacji z USA w sprawie umowy o wolnym handlu Unia Europejska zaoferuje zniesienie taryf na niemal wszystkie towary importowane ze Stanów Zjednoczonych – pisze Reuters, powołując się na "osoby zaznajomione z tą propozycją".

Ta oferta ma być złożona w poniedziałek, na tydzień przed spotkaniem komisarza UE ds. handlu Karela De Guchta i przedstawiciela USA ds. handlu Michaela Fromana w Waszyngtonie - dowiaduje się agencja. Z uzyskanych informacji wynika, że Unia Europejska zaoferuje zniesienie 96 proc. taryf importowych, zachowując ochronę taryfową tylko w przypadku niewielu "wrażliwych" produktów, takich jak wołowina, wieprzowina i drób.

Komisja Europejska, zajmująca się zagadnieniami handlu w imieniu państw członkowskich UE, poinformuje w poniedziałek Stany Zjednoczone, jak daleko gotowa jest posunąć się, jeśli chodzi o otwarcie unijnych rynków; oczekuje się, że analogiczne informacje przekażą USA. Oferty zostaną przedstawione równocześnie, aby żadna ze stron nie mogła zyskać przewagi - pisze agencja.

Według informacji Reutera, unijna propozycja zostanie podzielona na cztery kategorie. KE zaoferuje zniesienie 96 proc. taryf importowych, zakładając, że USA postąpią analogicznie. Zaproponowane zostaną dwie kategorie przejściowe, obejmujące kolejne 3 proc. towarów, z trzyletnim i siedmioletnim okresem zniesienia taryf, co ma pozwolić unijnemu przemysłowi na dostosowanie się do nowej sytuacji. W tych przejściowych kategoriach mogą się znaleźć pojazdy użytkowe i niektóre produkty rolne. Czwarta kategoria obejmie wrażliwe produkty, takie jak wołowina, wieprzowina i drób, na które taryfy zostaną utrzymane, ale USA otrzymają większe kwoty eksportowe. Wielkość tych kwot ma być określona w późniejszym terminie.

"To dopiero pierwszy krok, ale sygnalizuje on, że żaden sektor nie będzie w pełni ochroniony przed liberalizacją" - cytuje Reuters "osobę zaangażowaną w przygotowanie unijnej oferty" i dodaje, że dwie inne osobistości oficjalne z UE potwierdziły informacje o tej ofercie.

Dzięki umowie UE-USA ma powstać największa strefa wolnego handlu na świecie. Oficjalna nazwa tego przedsięwzięcia to Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne (ang. TTIP). Negocjacje rozpoczęto latem zeszłego roku.

Komisja Europejska przewiduje, że dzięki TTIP gospodarka Unii ma zyskać 119 mld euro rocznie (0,5 proc. PKB).

PAP

Wiadomości

Hindukusz: Apel o ratunek dla przyjaciela polskich himalaistów

Czy gwiazda betlejemska jest trująca?

Turcja ostrzega przed zamachami w Sylwestra. Centra handlowe i targowiska

Od opłatka po kutię – Wigilia jak nigdzie na świecie

Rosja "zadba" o prawidłowy przebieg wyborów w kraju Afryki

Norwegia w żałobie. Nie żyje 27-letni biathlonista

Budowa Terminala w Świnoujściu. Gróbarczyk: ignoranctwo czy dywersja?

Turcja: Rozbił się samolot, którym leciał szef sztabu armii Libii

Prof. Zaradkiewicz: w projekcie ustawy praworządnościowej jest pełno absurdów

Z aresztu z powrotem do resortu sprawiedliwości? "Honor by mi nie pozwolił"

Polscy rolnicy zapowiadają protest. "Pokażemy naszą determinację"

Wigilia bez Samotności

Żołnierze WOT oddali hołd kombatantowi Armii Krajowej

Katastrofa budowlana w Łódzkiem. Zawalił się dom. Służby szukają poszkodowanych

Pomorskie: Trzy osoby z zarzutami za wtargnięcie na teren bazy wojskowej w Gdyni

Najnowsze

Hindukusz: Apel o ratunek dla przyjaciela polskich himalaistów

Grupa Wagnera

Rosja "zadba" o prawidłowy przebieg wyborów w kraju Afryki

Norwegia w żałobie. Nie żyje 27-letni biathlonista

Budowa Terminala w Świnoujściu. Gróbarczyk: ignoranctwo czy dywersja?

Turcja: Rozbił się samolot, którym leciał szef sztabu armii Libii

gwiazda betlejemska - euphorbia pulcherrima

Czy gwiazda betlejemska jest trująca?

centrum handlowe

Turcja ostrzega przed zamachami w Sylwestra. Centra handlowe i targowiska

12 potraw

Od opłatka po kutię – Wigilia jak nigdzie na świecie