Ukraińscy żołnierze wyrwali się z zasadzki. Są jednak na terytorium Rosji

Artykuł
Telewizja Republika

Dowództwo operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy potwierdziło, że część żołnierzy 72. brygady zmechanizowanej sił zbrojnych tego kraju wyrwała się z okrążenia terrorystów i schroniła się na terytorium Rosji.

Wcześniej o przekroczeniu granicy przez kilkuset żołnierzy ukraińskich informowały władze rosyjskie.

Rzecznik operacji antyterrorystycznej Ołeksij Dmytraszkiwski oświadczył, że żołnierze ci opuścili swoje pozycje pod silnym ostrzałem przeciwnika i po całkowitym wyczerpaniu zapasów amunicji.

– Po prawie czterech godzinach ostrzału podjęto decyzję o rozdzieleniu brygady. Jedna część wyrwała się z okrążenia, a druga osłaniała ich ogniem. Gdy zakończyła się amunicja (…) resztki 72. brygady udały się do Federacji Rosyjskiej – powiedział Dmytraszkiwski w wywiadzie dla jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.

Rzecznik nie uściślił liczby żołnierzy, którzy znaleźli się w Rosji. Wcześniej rosyjskie media podały, że o schronienie w tym kraju poprosiło ponad 430 ukraińskich wojskowych.

Przedstawiciel rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Wasilij Małajew przekazał agencji Interfax, że dziś w nocy ukraińscy żołnierze zwrócili się o udostępnienie im korytarza humanitarnego. Rosyjska straż graniczna „przepuściła 438 wojskowych ukraińskiej armii” – powiedział.

Według Interfaxu w najbliższym czasie żołnierze ci zostaną przetransportowani na jedno z rosyjsko-ukraińskich przejść granicznych i przekazani stronie ukraińskiej.

Tymczasem w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy prokuratura wojskowa prowadzi śledztwo w sprawie 41 żołnierzy, którzy w ubiegłym tygodniu również przeszli ze strefy walki z terrorystami na terytorium Rosji. Prokuratura podejrzewa ich o uchylanie się od pełnienia służby w warunkach bojowych.

Wcześniej sugerowano, że oddział zdezerterował do Rosji. Gdy żołnierze powrócili na Ukrainę i znaleźli się na zachód od strefy walk, w Zaporożu, miejscowy prokurator wojskowy wnioskował o ich aresztowanie. Sąd nie przychylił się do tej prośby i pozostawił domniemanych dezerterów na czas śledztwa na wolności.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy