Ukraińcy wycofali wojska z Awdijiwki. Co było powodem?

portal tvrepublika.pl, za 17-02-2024, 09:00
Artykuł
facebook.com/General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Nowo-mianowany dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski zapowiedział na Facebooku minionej nocy - wycofanie wojsk ukraińskich z Awdijiwki. Jak przypominamy, jest to miasto, o które toczą się najbardziej zacięte walki między Ukraińcami a Rosjanami. "Ukraińscy wojskowi wyszli z Awdijiwki", przekazał na Telegramie dowódca zgrupowania Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski.

"W związku z sytuacją operacyjną, jaka rozwinęła się wokół Awdijiwki, aby uniknąć okrążenia oraz chronić życie i zdrowie żołnierzy, podjąłem decyzję o wycofaniu naszych jednostek z miasta i przejściu do obrony na korzystniejszych pozycjach", napisał Syrski.

"Podejmujemy działania, aby ustabilizować sytuację i utrzymać nasze stanowiska. I tak odzyskamy Awdijiwkę", dodał. 

Wcześniej w piątek dowódca zgrupowania Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski poinformował, że armia ukraińska "z niewielkimi stratami" wycofała się z niektórych pozycji w Awdijiwce, a kilku żołnierzy ukraińskich dostało się do niewoli.

"Decyzja o wycofaniu została podjęta ze względu na ratowanie personelu i poprawę sytuacji operacyjnej", napisał w Telegramie Tarnawski i dodał, że ukraińscy żołnierze wycofują się ze zniszczonych pozycji i okopują się na nowych liniach obrony. 

"Podkreślam, że priorytetem jest ratowanie życia naszych żołnierzy. Dlatego w razie potrzeby przenoszą się na nowe stanowiska", oświadczył. 

Tarnawski zapewnił jednocześnie, że ukraińska armia w dalszym ciągu "utrzymuje miasto" oraz że kontynuowane będzie wysyłanie na miejsce posiłków i dodatkowej amunicji. "Wróg nadal atakuje artylerią i masowymi bombardowaniami, praktycznie ścierając miasto z powierzchni ziemi. Rzuca do ataku wszystkie swoje rezerwy, przesuwając je z innych kierunków i próbuje przebić się przez naszą obronę - ocenił. 

Położona na wschodzie Ukrainy, w obwodzie donieckim Awdijiwka jest obecnie miejscem najbardziej zaciętych walk. Rosjanie odnoszą postępy w walkach i mogą okrążyć miasto. Awdijiwka jest postrzegane jako brama do pobliskiego Doniecka, największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 r. i od tego czasu okupowanego, a następnie nielegalnie zaanektowanego przez Moskwę. Po miesiącach intensywnych walk Awdijiwka jest niemal całkowicie zniszczona.

Źródło: portal tvrepublika.pl, facebook.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy