Ukraińcy odzyskali lotnisko w Ługańsku

Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Ukraińskie siły antyterrorystyczne odblokowały okrążone wcześniej przez rosyjskich dywersantów lotnisko w Ługańsku na wschodzie kraju i przejęły kontrolę nad kilkoma miejscowościami w tym regionie – podało Ministerstwo Obrony w Kijowie.

Rzecznik operacji antyterrorystycznej Władysław Selezniow zaprzeczył informacjom separatystów, jakoby nadal kontrolowali oni ługański port lotniczy.

Przez wszystkie te miesiące (od początku antyukraińskich buntów na wschodzie kraju) lotnisko w Ługańsku znajdowało się pod kontrolą (ukraińskich) wojskowych, a wczoraj zostało ono odblokowane – podkreślił.

Wcześniej siły separatystyczne podały, że informacje o przejęciu kontroli nad lotniskiem przez Ukraińców są niezgodne z prawdą. – Lotnisko pozostaje nasze, minionej nocy nie zostało wzięte – ogłosiły.

Resort obrony poinformował ponadto w poniedziałek, że w związku z sukcesami operacji antyterrorystycznej część rebeliantów próbuje opuścić Donieck. – W tym celu przebierają się oni w cywilne ubrania i konfiskują prywatne samochody – czytamy w komunikacie.

Oswobodzone z buntowników miejscowości to: Metalist, Ołeksandriwsk, Biłe, i Rozkiszne w obwodzie ługańskim. Ministerstwo Obrony przyznało, że najtrudniejsza sytuacja nadal panuje w Doniecku, Ługańsku, Lisiczańsku, Siewierodoniecku i Antracycie.

W miejscach tych bojownicy przerabiają zajęte przez siebie budynki administracji państwowej w punkty oporu. Zablokowane są tam centralne, państwowe (ukraińskie) stacje telewizyjne i radiowe, a zamiast nich nadawany jest sygnał telewizji rosyjskich (…) – przekazano.

Resort poinformował, że ostatniej nocy siły antyterrorystyczne Ukrainy były kilkakrotnie ostrzeliwane przez rosyjskich dywersantów, jednak ich ataki zostały odparte. W komunikacie podkreślono, że ukraińskie wojska nie odnotowały strat w ludziach.

Władze Ługańska podały tymczasem, że w ciągu ostatniej doby w wyniku starć między siłami prorosyjskimi a antyterrorystami w mieście tym zginęły trzy osoby, zaś 14 zostało rannych. W wielu miejscowościach regionu brakuje energii elektrycznej i wody oraz przerwano dostawy gazu.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy