Ukraińcy masowo wystąpują o status uchodźcy

Artykuł
TWITTER/@CHRISTOPHERJM

Od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy około 100 tys. obywateli tego kraju wystąpiło w Rosji o przyznanie statusu uchodźcy bądź tymczasowego schronienia – poinformowała rosyjska Federalna Służba Migracyjna.

Według Federalna Służba Migracyjna od 1 kwietnia do Federacji Rosyjskiej przybyło ponad 780 tys. obywateli Ukrainy. Większość z nich przebywa w regionach graniczących z tym krajem.

Z kolei z danych ONZ wynika, że w Rosji schroniło się 168 tys. mieszkańców regionów objętych walkami między ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi rebeliantami. Do innych regionów Ukrainy uciekło 117 tys. osób. Około 25 tys. uchodźców przebywa na południu obwodu donieckiego.

ONZ wyraża zaniepokojenie tym, co będzie z tym ludźmi w warunkach nadchodzącej zimy.

W FR w 716 punktach tymczasowego rozmieszczenia utworzonych w 65 regionach przebywa ponad 51 tys. uchodźców z Ukrainy. Często są to miasteczka namiotowe. Władze Rosji chcą do 15 września przenieść ludzi mieszkających w namiotach do ciepłych pomieszczeń.

Kilka regionów - w tym obwody rostowski, woroneski i biełgorodzki, a także Moskwa i Krym - ogłosiły, że wyczerpały już limity na przyjęcie uchodźców. W niektórych miejscowościach na południu Rosji - na terytorium obwodów wołgogradzkiego i astrachańskiego, krajów Krasnodarskiego i Stawropolskiego oraz w Kałmucji - z powodu dużego napływu uciekinierów wprowadzono nawet stan wyjątkowy.

Obecnie przybysze ze wschodniej Ukrainy kierowani są do dalej położonych regionów FR - na Ural, Syberię i Daleki Wschód.

- Mamy jeszcze lato, jest ciepło, ludzie mieszkają w namiotach. Jednak zbliża się czas, w którym nie będzie się dało przebywać w namiotach. Dlatego zapadła decyzja, by rozsiedlić ich po różnych regionach - by z nadejściem chłodów ludzie mieli ciepłe pomieszczenia mieszkalne i pracę - oświadczył wiceszef FMS Nikołaj Smorodin, cytowany przez agencję ITAR-TASS.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Szef SBU o konwoju: To zaplanowana i niebezpieczna prowokacja

Terroryści zestrzelili helikopter sił rządowych. Zginęła załoga

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy