Ukraina dostanie Leopardy? Andruszkiewicz w Republice: to kwestia czasu [wideo]

Tomasz Domański 22-01-2023, 09:43
Telewizja Republika

- Będziemy wspierać Ukrainę, czy Niemcy tego chcą, czy nie chcą. Będziemy rozważali przekazanie czołgów Leopard w koalicji z innymi państwami, ale robimy wszystko, aby zgodę Berlina uzyskać, stwierdził w niedzielnym programie "W PUNKT", jeden z gości Adam Andruszkiewicz. Minister w Kancelarii Premiera podkreślił, że Polska musi wspierać naszego wschodniego sąsiada, a to czy i kiedy przekaże pochodzący zza Odry sprzęt, zostanie określone po spotkaniu z grupą zainteresowanych tym procesem państw, zaznaczył w rozmowie z Katarzyną Gójską.

Skąd ten opór Berlina?

"Jeśli ktoś produkuje broń i ma na nią patent, zwyczajnie nie chce oddać sprzętu dla państwa spoza sojuszu NATO. Istnieje też obawa przed przejęciem technologii np. przez Rosjan", wskazał europoseł Lewicy Marek Balt.

Polityk wskazał jednak, że jest zwolennikiem jak najszybszego wsparcia Ukrainy i jest negatywnie nastawiony do opieszałości Niemiec.

Zachowawczo do sprawy podszedł były poseł Platformy Obywatelskiej, dziś Koalicji Polskiej Ireneusz Raś. - Z punktu widzenia NATO i wspólnoty istotne jest, aby wszyscy przekazali pewną grupę czołgów ofensywnych. O to walczy Zeleński, o tym rozmawiano w Ramstein. Jednak co jeśli czołg wysłany przez Polskę na Ukrainę dozna awarii? To Niemcy będą musieli zorganizować jego serwis, wskazał.


Czy Polska złamie umowę z Niemcami? - zapytała prowadząca audycję.

- To nie jest łamanie umowy, to jest łamanie praw człowieka, odparł poseł PiS Piotr Kaleta. - To są rzeczy, które w dalszym ciągu Niemców ośmieszają.

"Oni muszą sprawdzić, ile mają u siebie czołgów", zadrwił przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy po ostatnich doniesieniach ze strony niemieckiego ministerstwa obrony.

"To ile oni mają sprzętu wiedzą wszyscy", powiedział i dodał "jakim trzeba być politykiem, kanclerzem i człowiekiem, żeby takie bzdury wymyślić."


Cała rozmowa w oknie powyżej.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy