Ukraina będzie wymagała odbudowy. Pomogą polscy przedsiębiorcy?

portal tvrepublika.pl 05-10-2022, 13:35
Artykuł
Facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

"Musimy na nowo zbudować architekturę bezpieczeństwa. Polska opowiada się nie tylko za zamrożeniem kapitału rosyjskiego, ale też za jego konfiskatą i przeznaczeniem na odbudowę Ukrainy, w której powinni wziąć udział też polscy przedsiębiorcy" - przyznał szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Jak dodał premier - "w ramach nowej architektury bezpieczeństwa będziemy dbali o to, aby Polska i polscy przedsiębiorcy (...) byli wśród tych, którzy będą Ukrainę odbudowywali w oparciu o nowy plan Marshalla".

Szef polskiego rządu otworzył dziś w Warszawie międzynarodową konferencję dotyczącą współpracy biznesu przy odbudowie Ukrainy. "Wierzę głęboko, że zwycięstwo w walce z Rosją jest dzisiaj możliwe. Jest ono możliwe dzięki wielkiemu wsparciu ludzi dobrej woli także przedsiębiorców, którzy są tu na sali" - powiedział premier. 

Według Morawieckiego, żeby wygrać wojnę z Rosją, "musimy na nowo zbudować architekturę bezpieczeństwa". "Ta architektura bezpieczeństwa musi posługiwać się zupełnie innymi paradygmatami w sferze energetyki, gospodarki, współpracy handlowej i finansowej. Nie można udawać i chować głowy w piasek przed zagrożeniami rosyjskimi także rosyjskiego kapitału. Dlatego Polska opowiada się nie tylko za zamrożeniem zbudowanego na zbrodni kapitału rosyjskiego, ale opowiadamy się za jego konfiskatą i przeznaczeniem tego kapitału na odbudowę Ukrainy, której częścią powinni być polscy przedsiębiorcy" - oświadczył premier.

Zapewnił, że rząd zadba, aby polscy przedsiębiorcy aktywnie uczestniczyli w odbudowie Ukrainy. "W ramach nowej architektury bezpieczeństwa będziemy dbali o to, aby Polska i polscy przedsiębiorcy (...) byli wśród tych, którzy będą Ukrainę odbudowywali w oparciu o nowy plan Marshalla" - mówił premier. 

Poinformował przy tym, że kilka tygodni temu rozmawiał na ten temat z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "To właśnie dlatego dla polskich przedsiębiorców i obywateli Ukraina wdrożyła lustrzane rozwiązania po to, by docenić rolę Polski w tych trudnych czasach" - zaznaczył.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy