Ukarano kibiców Lazio. Za zakłócanie porządku i napaść na policjantów

Artykuł
Youtube

Stołeczna policja poinformowała, że spośród 153 Włochów zatrzymanych w Warszawie przed meczem Legia Warszawa – Lazio Rzym większość została ukarana za zakłócanie porządku publicznego, czynną napaść na policjantów oraz udział w zbiegowisku.

Przed czwartkowym meczem na komisariaty trafiło w sumie 167 osób, w tym 153 Włochów, dziewięciu Polaków, dwóch Duńczyków oraz Brytyjczyk, Czech i Albańczyk. Do pierwszych zatrzymań doszło po tym, jak grupa włoskich kibiców, która przyjechała do Warszawy na mecz swojej drużyny, wyszła z jednego z klubów w centrum miasta. W pewnym momencie ponad sto osób wyszło na jezdnię i Al. Jerozolimskimi ruszyło w stronę stadionu Legii. Na wysokości ul. Poznańskiej grupa pseudokibiców zaatakowała policjantów.

Spośród 150 osób zatrzymanych przed meczem, 85 odpowiadało za zakłócenie porządku publicznego, 36 za czynną napaść na policjanta, a 27 za udział w zbiegowisku. Trzy osoby trafiły do stołecznego ośrodka dla osób nietrzeźwych. Przed sądami trzy osoby zatrzymane za czynną napaść na policjanta dobrowolnie poddały się karze 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 2 tys. zł grzywny oraz zakazowi wstępu na imprezy sportowe. 11 osób ukarano grzywną w wysokości 400 zł. Wobec sześciu orzeczono 2-letni zakaz wstępu na imprezy sportowe oraz 600 zł grzywny, wobec czterech – 2-letni zakaz i 500 zł grzywny, a wobec jednej – 2-letni zakaz i 2 tys. zł grzywny. Sześć osób po przesłuchaniu zwolniono.

15 osób zostało aresztowanych na dwa miesiące. Osiem osób usłyszało wyrok pozbawienia wolności za udział w zbiegowisku – 7 osób na 3 miesiące, a 1 osoba na 6 miesięcy. Trzech zatrzymanych usłyszało wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu: 2 osoby – kara 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata, 1 – kara 3 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Jedną osobę ukarano grzywną 1,8 tys. zł i 2-letnim zakazem wstępu na imprezy masowe.

W związku z popełnionymi wykroczeniami 19 osób ukarano grzywnami od 600 do 800 zł. Pięć kolejnych osób oprócz grzywien zostało ukaranych także 2-letnimi zakazami wstępu na imprezy sportowe.

– W przypadku pięciu osób odroczono termin rozprawy. Wobec 25 sprawa została przekazana do rozpatrzenia w trybie zwyczajnym, a 14 uniewinniono - powiedział kom. Andrzej Browarek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Grupę 17 innych mężczyzn (16 Włochów i jeden Albańczyk), którzy przyjechali na mecz, zatrzymano już w środę w nocy przed jednym z warszawskich hoteli, gdzie doszło do awantury. Policjanci zabezpieczyli przy nich niebezpieczne narzędzia, w tym noże i kastety.

– 7 osób ukarano grzywną w wysokości 3,4 tys. zł, a wobec 10 sprawa została skierowana do trybu zwykłego z uwagi na wskazanie adresu doręczeń w Polsce i udział obrońcy z wyboru – powiedział Browarek.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy