Uczniowie morsowali w basenie rozstawionym na boisku szkolnym. Happening był uczczeniem Międzynarodowego Dnia Morsów

Portal TV Republika 28-11-2023, 20:45
Artykuł
Screenshot twitter.com
Twitter.com

Na boisku Szkoły Podstawowej nr 8 im. Młodych Europejczyków w Szczecinie ustawiono ogrodowy basen napełniony wodą. Chętni uczniowie, za zgodą rodziców, mogli spróbować swoich sił i w ten sposób uczcić Międzynarodowy Dzień Morsów. Zgłosiło się ponad 70 osób.

"Zakładamy, że wyzwaniem jest jedna minuta, maksymalnie trzy, dla tych bardziej wprawionych, wytrzymałych, z silniejszą głową" – powiedział we wtorek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie Krzysztof Ponikowski. "Wszystko tkwi w głowie, nie w ciele, nie w skórze, nie w kościach, tylko właśnie w głowie" – podkreślił.

Od czterech sezonów w Szkole Podstawowej nr 8 działa Szkolny Klub Morsów, basen z zimną wodą na boisku stanął po raz drugi. "Temperatura wody jest taka, jak w jeziorze, wynosi cztery stopnie Celsjusza, więc jest to naprawdę wyzwanie" – poinformował Ponikowski.

Jak podkreślił, "dzieci mają z tego frajdę i podwyższoną samoocenę, bo zrobiły coś, czego 95 proc. społeczeństwa nigdy nie zrobi. Być może się tym +zarażą+ i będą morsować częściej, regularniej i nie będą chorować".

W ubiegłym roku uczniom, którzy wytrzymali minimum minutę, w nagrodę otrzymywali możliwość jednorazowego zwolnienia z ustnej odpowiedzi lub kartkówki na dowolnym przedmiocie, czyli tzw. niepytajkę.

"W tym roku nie ma +niepytajek+. Chciałem sprawdzić, czy dzieci przyjdą tak po prostu, żeby wejść do wody. Nie było specjalnej zachęty, po prostu wysłaliśmy komunikat do rodziców i do ostatnie chwili, nawet dzisiaj w nocy, przychodziły zgłoszenia" - przekazał Ponikowski.

"Podnosimy ich samoocenę i kształtujemy poziom emocjonalny. Morsowanie oprócz tego, że wpływa na zdrowie somatyczne, to poprawia też kondycję psychiczną. Dużo endorfin wytwarza się przy wejściu do wody" – zapewnił dyr. szkoły.

Do drugiej edycji szkolnego morsowania zgłosiło się ponad 70 uczniów. "Bardzo fajna zabawa, wytrzymałem ponad minutę, za rok też będę chciał spróbować" – mówił jeden z uczestników.

Zorganizowany we wtorek happening był uczczeniem Międzynarodowego Dnia Morsów, które przypada 24 listopada. Tego dnia pogoda pokrzyżowała świętowanie.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy