Tymoszenko do demonstrantów: Nie rozmawiajcie z dyktatorem, bierzcie władzę w swoje ręce

Artykuł
Julia Tymoszenko
EPP

Nie rozmawiajcie z dyktatorem, wtrącającym ludzi do więzień, lecz bierzcie władzę we własne ręce – napisała z więzienia w Charkowie do demonstrantów na Euromajdanie w Kijowie była premier Julia Tymoszenko, wzywając do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza.

Opozycjonistka oskarżyła go o aresztowania 12 uczestników protestów wymierzonych w jego ekipę i ostrzegła, że jeśli Janukowycz pozostanie u władzy, Ukraina stanie się drugą Koreą Północną. - Na terytorium Ukrainy rodzi się nowy Stalin – oświadczyła.

- Wzywam wszystkich ludzi zdolnych do walki: działajcie! Jeszcze nie jest za późno! Dyskusje na Majdanach nie wystarczą. Naród Ukrainy powinien niezwłocznie wziąć władzę w swoje ręce, a nie prowadzić słodkie rozmowy z dyktatorem – czytamy.

Tymoszenko poprosiła uczestników protestów o współpracę z opozycją. - Spoczywa na niej ogromna misja i należy słuchać jej porad, by nie pozwolić na przelanie krwi. Nasz protest jest pokojowy i legalny. Jestem przekonana, że może przerodzić się w zwycięstwo – podkreśliła.

- Proszę wszystkich gotowych do walki, by odczuli swoją siłę i w nią uwierzyli. Każdego dnia stajemy się silniejsi. (…) Albo dziś zwyciężajcie, albo przygotujcie się do dyktatury absolutnej na wiele lat – napisała Tymoszenko.

Protesty na Majdanie Niepodległości w Kijowie trwają od 15 dni. Demonstracje, których uczestnicy chcieli wymusić na władzach podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, przerodziły się w akcje przeciwko rządowi.

Stało się to po tym, gdy milicja zaatakowała w sobotę nad ranem protestujących i wyparła ich z Majdanu. W niedzielę plac znowu był pełny. Doszło wówczas do zamieszek przed siedzibą prezydenta, w których rannych zostało ponad 300 osób. Tysiące ludzi, którzy znajdują się dziś na Majdanie, domaga się teraz nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Władze nie uginają się przed tłumami, a premier Mykoła Azarow w rozmowie z szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwellem nazwał w czwartek demonstrujących „nazistami, ekstremistami i przestępcami”, którzy – jak powiedział – nie mogą być partnerami w rozmowach o integracji europejskiej Ukrainy.

Według MSW za udział w zamieszkach aresztowano dotychczas 14 osób. Prezydent Janukowycz nie komentuje zaistniałej w kraju sytuacji, gdyż przebywa z wizytą w Chinach. Na Ukrainę powróci w piątek.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy