Twórca hejterskiego profilu „Sok z Buraka” przegrał sprawę z dziennikarzem Samuelem Pereirą!

Portal TV Republika, wch 22-02-2024, 15:00
Artykuł
TV Republika

Wyrok w tej sprawie wydał Sąd Okręgowy w Warszawie. Mariusz Kozak-Zagozda, twórca profilu, musi napisać oświadczenie, w którym przeprasza Samuela Pereirę. Treść przeprosin ma brzmieć następująco: "Ja, Mariusz Kozak-Zagozda, przepraszam Samuela Pereirę za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci czci poprzez opublikowanie w dniu 3 października 2016 roku na profilu Sok z Buraka w portalu społecznościowym facebook.com grafiki zawierającej wizerunek Samuela Pereiry wraz z nieprawdziwymi twierdzeniami, które zostały niesłusznie przypisanie Samuelowi Pereirze, a nigdy nie zostały przez niego sformułowane".

Chodzi o skandaliczny materiał, który "Sok z Buraka" opublikował w październiku 2016 roku. Na zdjęciu Pereiry umieszczono wulgarny napis, który rzekomo miał być cytatem z wypowiedzi dziennikarza, co było kłamstwem. "Rodzisz szmato! Rodzisz 12-letnia szmato zgwałcona w parku, kiedy wracałaś ze szkoły. Rodzisz szmato robaka bez nóg, rąk i głowy! Że ci się nie podoba? Trudno! Rodzisz kur*a!" – takie słowa "Sok z Buraka" przypisał Pereirze. Przypomnijmy, było to w czasie, gdy na ulicach odbywały się proaborcyjne manifestacje.

"Sąd zasądził również od pozwanego zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę. Wyrok nie jest prawomocny" – poinformował pełnomocnik Samuela Pereiry, mec. Bartosz Lewandowski. Kozak-Zagozda musi zapłacić 3 tysiące złotych odszkodowania wraz z odsetkami liczonymi od 3 września 2021 roku.

"W toku procesu pozwany konsekwentnie wskazywał, że to nie on sporządził grafikę i umieścił ją na profilu 'Soku". Zaprzeczał również temu, aby był administratorem i publikował za pośrednictwem profilu. Istotne dla sprawy okazały się jednak zeznania świadków (w tym jednego z byłych członków zespołu redakcyjnego 'Soku z Buraka'), wyniki śledztw dziennikarskich na temat działalności "Soku z Buraka", a także ustalenia w toku jednego z postepowań przygotowawczych w Prokuraturze toczących się w sprawie hejterskich wpisów na tym profilu" – relacjonuje adwokat, a co podajemy za portalem dorzeczy.pl

"Sok z Buraka" znany jest z publikowania wulgarnych, często fałszywych treści, które uderzają w polityków PiS, a także dziennikarzy lub komentatorów krytykujących środowisko polityczne Donalda Tuska. W 2021 roku portal Interia napisał, że był on finansowany z pieniędzy Platformy Obywatelskiej. Mariusz Kozak-Zagozda miał otrzymać w 2020 roku od tej partii ponad 104 tysiące złotych.

Źródło: dorzeczy.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy