"Twój Vincent" przegrywa z "Coco". "Kształt wody" najlepszym filmem. Zobacz wyniki rozdania Oscarów!

Artykuł
twitter.com

Brytyjsko-polska produkcja "Twój Vincent" w reżyserii Hugh Welchmana i Doroty Kobieli przegrała z "Coco". Lee Ulrich i Adrian Molina odebrali w niedzielę Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany.

"Coco" w pojedynku o Oscara okazał się najlepszy spośród filmów "Fernando" Carlosa Saldanhy, "The Breadwinner" Nory Twomey oraz "Dzieciak rządzi" Toma McGratha.

Historia przedstawia dwunastoletniego meksykańskiego chłopca Miguela, który pragnie zgłębić tajemnice rodzinnej legendy.

Twój Vincent Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to pierwsza w historii tego typu produkcja, zrealizowana w całości techniką animacji malarskiej.

Najlepszy film

Nagrodzony Oscarem w kategorii "Najlepszy film" został "Kształt wody" w reżyserii Guillermo del Toro. Baśniowa historia, z zimną wojną w tle, została doceniona m.in. za reżyserię.

Film del Toro okazał się lepszy od m.in. „Czasu mroku” Joego Wrighta, „Lady Bird” Grety Gerwig, „Trzech billboardów za Ebbing, Missouri” Martina McDonagha, „Tamtych dni, tamtych nocy” Luki Guadagnino i „Dunkierki” Christophera Nolana.

"Kształt wody" -baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zelda odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.

Gary Oldman został wyróżniony Oscarem za rolę Winstona Churchilla w "Czasie mroku" w reż. Joego Wrighta. Za kreację damską doceniono natomiast Frances McDormand, która zagrała matkę w filmie „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.

Oldman dzięki kreacji premiera Wielkiej Brytanii pokonał m.in. Daniela Daya-Lewisa („Nić widmo”) oraz Timothee Chalameta ("Tamte dni, tamte noce"). To jego pierwsza nagroda, a druga nominacja. Poprzednią otrzymał w 2011 r. za „Szpiega” Tomasa Alfredsona.

Frances McDormand nagrodzono za rolę matki zamordowanej nastolatki, która prowadzi wojnę z lokalną policją. Do tej pory, za swoje role nominowana była do Oscara pięć razy. Nagrodę otrzymała raz - za "Fargo" braci Coen.

W pozostałych kategoriach nagrody otrzymali:

Najlepszy aktor drugoplanowy: Sam Rockwell – "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri".

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Allison Janney – "Jestem najlepsza. Ja, Tonya"

Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Fantastyczna kobieta"

Najlepszy film dokumentalny: "Ikar"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "Heaven is a Traffic Jam on the 405"

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: "The Silent Child"

Najlepszy scenariusz oryginalny: "Uciekaj!"

Najlepszy scenariusz adaptowany: "Tamte dni, tamte noce"

Najlepsza charakteryzacja: "Czas mroku"

Najlepsze kostiumy: "Nić widmo"

Najlepsza piosenka: "Remember Me" – "Coco"

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Dear basketball"

Najlepsze efekty specjalne: "Blade Runner 2049"

Najlepsze zdjęcia: "Blade Runner 2049"

Źródło: tvp.info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy