Tusk w polskiej polityce. Sukces czy porażka? Wiemy, jak uważają Polacy

Anna Zyzek 17-08-2022, 14:53
Artykuł
Zrzut ekranu (twitter.com/@donaldtusk)/canva.com

Większość, bo aż 47 proc. badanych, uważa, że powrót Donalda Tuska na polską scenę polityczną okazał się porażką. Sporo mniej, bo 26 proc. ankietowanych twierdzi, że był to sukces. 27 proc. nie ma na ten temat zdania. Są to wyniki najnowszego sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Podczas badania zapytano respondentów o to, czy Donald Tusk wracając do Polski odniósł sukces, czy poniósł porażkę.

Jak twierdzi prawie połowa - 47 proc. badanych - powrót Tuska okazał się porażką, 25 proc. odpowiedziało, że Tusk "zdecydowanie poniósł porażkę", a 22 proc., że "raczej poniósł porażkę".

Zdaniem 26 proc. ankietowanych obecny lider PO może mówić o sukcesie. 10 proc. badanych oceniło, że Tusk "zdecydowanie odniósł sukces", a 16 proc., że "raczej odniósł sukces". 27 proc. badanych odpowiedziało na postawione pytanie, że "trudno powiedzieć".

"Obraz jest więc dość jednoznaczny: zdaniem Polaków lider PO nie może mówić o sukcesie, choć oczywiście widać w tej sprawie duże różnice związane z poglądami politycznymi respondentów. Na ostateczny werdykt jest z pewnością jeszcze za wcześnie, ale upływający czas zdaje się potwierdzać, że Tusk ma nad sobą 'szklany sufit'. Pamięć o jego twardych i ciężkich - zwłaszcza w sferze społecznej - rządach wciąż jest bardzo żywa, a to ma swoje poważne konsekwencje" - podkreśla wPolityce.pl.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 5 do 8 sierpnia 2022 r. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1066 osób.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy