Turcy wybrali prezydenta. Będzie to trzecia kadencja Erdogana!

portal tvrepublika.pl 29-05-2023, 07:40
Artykuł
Orhan Erkılıç, Domena Publiczna via Wikipedia Commons

Wczoraj wieczorem przewodniczący tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej (YSK) Ahmet Yener potwierdził, że w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji zwyciężył Recep Tayyip Erdogan. Przed dotychczasowym władcą tego państwa - kolejne 5 lat rządów.

Jak poinformował Yener, Erdogan zdobył 52,14 proc. głosów, a jego rywal - kandydat większości tureckiej opozycji Kemal Kilicdaroglu - 47,86 proc. Szef komisji stwierdził, że po otwarciu 99,43 proc. urn wyborczych różnica głosów między politykami wynosi ponad 2 mln, co oznacza, że niepoliczone jeszcze głosy nie zmienią wyniku wyborów. 

Erdogan, przewodniczący Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), zapewnił sobie najwyższe stanowisko w państwie po raz trzeci z rzędu. Jego kadencja potrwa pięć lat. Po raz pierwszy w historii Turcji prezydenta wybrano w niedzielę w drugiej turze wyborów. 

„Zwycięzcami wyborów jest 85 mln naszych obywateli; powiedzieliśmy wcześniej, że wygramy w sposób, w którym nikt nie przegra, zatem jedynym zwycięzcą jest dziś Turcja”, powiedział w Stambule do swoich zwolenników Erdogan, przywódca o najdłuższym stażu w historii Republiki Turcji. 

Jego kontrkandydat - Kilicdaroglu określił z kolei wybory “najbardziej niesprawiedliwymi w ostatnich latach”. Podczas swojego powyborczego przemówienia zwrócił uwagę na mobilizację środków państwowych w celach politycznych jednej partii i jednostki. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy