Przejdź do treści
07:32 Kościół katolicki drugiego dnia oktawy świąt Bożego Narodzenia wspomina św. Szczepana – pierwszego męczennika. Obecnie prześladowanych z powodu wiary jest ponad 380 mln chrześcijan w 78 krajach (dane organizacji Open Doors)
07:14 W Rumunii, ponad trzy dekady po upadku komunizmu, nie słabnie tęsknota za reżimem kierowanym przez Nicolae Ceausescu. Ponad 55 proc. osób zadeklarowało, że komunizm był pozytywnym wydarzeniem dla kraju
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Turcja nadal usiłuje blokować NATO. Chodzi o plany obrony dla Polski i państw bałtyckich

Źródło: Pixabay.com

Turcja nadal blokuje NATO-wskie plany obrony dla Polski i państw bałtyckich, pomimo porozumienia w tej sprawie w ubiegłym roku w Londynie między prezydentem Turcji a przywódcami państw Sojuszu - poinformowali w środę trzej dyplomaci państw NATO i przedstawiciel resortu obrony Francji, na których powołuje się Reuters.

Dyplomaci powiedzieli, że chociaż Ankara zatwierdziła plan, znany jako Eagle Defender, nie pozwoliła go wdrożyć w życie dowódcom wojskowym NATO.

"Turcja odmawia przyjęcia tych planów, chyba że uznamy PYD/PKK za organizację terrorystyczną" - przekazały źródła Reutera, odnosząc się odpowiednio do ugrupowania syryjskich Kurdów Partii Unii Demokratycznej (PYD) i zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), które Ankara uważa za niebezpiecznych rebeliantów.

"Mówimy +nie+. Musimy okazać solidarność wschodnim sojusznikom, blokowanie tych planów jest niedopuszczalne" - powiedzieli niewymienieni z nazwiska dyplomaci.

W grudniu 2019 roku na szczycie państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie, zorganizowanym z okazji 70. rocznicy powstania NATO, porozumiano się w sprawie aktualizacji planów obrony Polski i państw bałtyckich. Udało się osiągnąć w tej sprawie kompromis, mimo iż wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiadał, że zablokuje plan obrony NATO dla Polski i krajów bałtyckich, jeżeli Turcja nie uzyska politycznego poparcia Sojuszu w walce przeciw kurdyjskim milicjom Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) w Syrii.

PYD jest główna kurdyjską siłą polityczną na północy Syrii, którą Ankara traktuje jako odgałęzienie PKK. PYD jest też politycznym reprezentantem YPG, przeciwko której Turcja prowadziła ofensywę w Afrinie, kurdyjskiej enklawie na północnym zachodzie Syrii.

W środę rozpoczęła się dwudniowa wideokonferencja ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że ministrowie będą rozmawiać o planach USA w sprawie zredukowania liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech. Prezydent Donald Trump potwierdził w poniedziałek, że USA zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tys.

PAP

Wiadomości

Konfiskata samochodów nietrzeźwym kierowcom. Wiemy, ile pojazdów trafiło pod młotek

Zaskakujący sondaż. W Rumunii panuje silna tęsknota za komunizmem

Został ukamieniowany za głoszenie nauki Chrystusa. Dziś wspomnienie św. Szczepana – pierwszego męczennika

Stalin zza grobu decyduje o bezpieczeństwie świata

"Są dobre pomysły, które mogą zaowocować trwałym pokojem”. Zełenski po rozmowach z Kushnerem i Witkoffem

Zbigniew Bogucki: droga do zwycięstwa to nie autostrada

Wnętrze Tytana: tunele potencjalnie sprzyjające życiu

Pierwszego męczennika... a dziś prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

„Cud bożonarodzeniowy”: Ranny w ataku na Bondi Beach wraca do domu

Europejskie przypadki MERS: wysoka śmiertelność wirusa

Członkini Memoriału o Rosji: państwo zorganizowane na zasadach mafijnych

Zabił żonę, strzelił do pasierbicy. Pod choinką pełno prezentów...

AKTUALIZACJA

Atak USA na ISIS w Nigerii. Trump: będą kolejne

Ambasador USA: Polska jest odpowiedzią na problemy Europy

Kreml uwolni francuskiego naukowca? "Piłka po stronie Paryża"

Najnowsze

Konfiskata samochodów nietrzeźwym kierowcom. Wiemy, ile pojazdów trafiło pod młotek

"Są dobre pomysły, które mogą zaowocować trwałym pokojem”. Zełenski po rozmowach z Kushnerem i Witkoffem

Zbigniew Bogucki: droga do zwycięstwa to nie autostrada

księżyc Saturna

Wnętrze Tytana: tunele potencjalnie sprzyjające życiu

męczeństwo chrześcijan w Nigerii

Pierwszego męczennika... a dziś prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

Zaskakujący sondaż. W Rumunii panuje silna tęsknota za komunizmem

Został ukamieniowany za głoszenie nauki Chrystusa. Dziś wspomnienie św. Szczepana – pierwszego męczennika

pomnik Stalina

Stalin zza grobu decyduje o bezpieczeństwie świata